pies w serpentynach

Jak przygotować zwierzęta do sylwestra?

Dla ludzi sylwestrowa noc to czas zabawy. Hucznie świętujemy zakończenie starego i początek nowego roku. Szykując się do tej wyjątkowej nocy, zastanawiamy się, w co się ubrać i gdzie udać się na imprezę. Jednak właściciele zwierząt powinni przede wszystkim pomyśleć o swoich pupilach – dla nich sylwestrowa noc bywa bardzo stresująca. Jak przygotować psa lub kota do sylwestra?

Wyostrzone zmysły

Dlaczego nasz pupil reaguje strachem, gdy słyszy fajerwerki i petardy? Pamiętajmy, że zwierzęta mają znacznie bardziej wyostrzone zmysły niż my, a zwłaszcza zmysł słuchu. Huczne zabawy i towarzyszące im rozbłyski i wybuchy, często wywołują u psów i kotów ogromny stres. Zwierzęta mogą stracić apetyt i chować się pod łóżkiem lub w innych zakamarkach domu. Psy często unikają wyjścia na zewnątrz, a gdy już wyjdą, w momencie wystrzału mogą zerwać się ze smyczy i w panice szukać schronienia. Bardzo silny stres sprawia, że zwierzęta trzęsą się i trudno je uspokoić. Jak pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom przetrwać tę trudną noc?

Nie czekaj do sylwestra

Jeśli wiesz, że Twój pupil paniczne boi się fajerwerków, nie czekaj do ostatniego dnia grudnia. Zacznij działań wcześniej! Jak możesz pomóc zwierzakowi? Warto udać się do sprawdzonego gabinetu weterynaryjnego Elzaw Świdniku. Weterynarz zaproponuje pomoc farmakologiczną i odpowiednią dla wagi naszego pupila dawkę leku. Nie podawajmy zwierzakom leków na własną rękę – tym bardziej ludzkich! Chcąc pomóc, możemy zaszkodzić. Weterynarz może zaproponować delikatne środki ziołowe, które należy zacząć podawać pupilowi kilka dni lub tydzień przed sylwestrem. Dopuszczalne są także środki psychotropowe mające działanie wyciszające, dlatego pomagają przetrwać zwierzakom tę trudną noc. Pamiętajmy jednak, że są to środki do stosowania pod nadzorem lekarza w weterynarii.

O czym warto pamiętać

Oprócz wizyty u zaufanego weterynarza, pamiętajmy również, żeby w sylwestrową noc nie zostawiać zwierzęcia bez opieki! Jeśli mamy plany i wychodzimy – poprośmy o pomoc rodziców lub przyjaciół, którzy Nowy Rok witają w domu. Nie uspokajajmy ani nie karćmy czworonoga z powodu jego reakcji na silny stres. Dlaczego? Uspokajanie utrwali lęk przed fajerwerkami, natomiast karcenie dodatkowo zestresuje pupila, dlatego zachowujmy się tak, jak zachowujemy się na co dzień. Zapewnijmy zwierzęciu dostęp do ciemnego, cichego miejsca, które będzie jego kryjówką na ten trudny czas. Koniecznie zapewnijmy pupilowi także stały dostęp do wody. Nie wypuszczajmy na zewnątrz kota, a psa starajmy się wyprowadzać wtedy, gdy na dworze jest dość spokojnie. Nie wolno spuszczać psa ze smyczy. Upewnijmy się również, czy szelki i obroża są dokładnie dopasowane i pupil nie wyślizgnie się z nich podczas spaceru.

Sylwestrowa noc bywa bardzo stresująca dla naszych czworonożnych podopiecznych, dlatego zadbajmy o ich samopoczucie w tym wyjątkowo trudnym dla nich czasie. Pamiętajmy, że już w okolicach Wigilii warto wybrać się ze zwierzakiem do zaufanego gabinetu weterynaryjnego, aby porozmawiać o środkach i sposobach na złagodzenie stresu pupila.

Materiał partnera