Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Wizyta u stomatologa napawa lękiem niejednego dorosłego, dlatego nie należy się dziwić, że przed takim wydarzeniem również większość dzieci odczuwa obawy i lęk. Jednak wizyt kontrolnych u dentysty nie należy zaniedbywać, a leczenie istniejących ubytków jest bezwzględnie konieczne. Co zrobić, by ułatwić dziecku wizytę na fotelu dentystycznym i jak je do tego przygotować?

Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że o zęby należy dbać już od najmłodszych lat i nie powinno się ignorować znaczenia mleczaków. Na długo przed pojawieniem się zębów stałych warto przyzwyczajać dziecko do właściwej higieny jamy ustnej oraz wizyt kontrolnych u dentysty – podpowiada ekspert z Przychodni Stomatologicznej DENTAL w Lublinie.

Dentysta nie musi być straszny

Zanim zaczniesz przygotowywać dziecko do wizyty u dentysty, zastanów się, jaki jest twój stosunek do leczenia stomatologicznego. Jeżeli boisz się dentysty, a gabinet kojarzy ci się głównie z bólem, prawdopodobnie nie będzie ci łatwo przekonać potomka, że taka wizyta nie jest niczym groźnym.

Dlatego przed pierwszą rozmową o dentyście postaraj się przekonać sam siebie, że stomatolog nie zrobi nikomu krzywdy. Bo taka jest prawda. Nowoczesne gabinety starają się nie tylko nieść pacjentom pomoc medyczną, ale także zapewniać jak najlepszą atmosferę i doświadczenia na fotelu dentystycznym.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko trafi do profesjonalisty, rozglądaj się za gabinetami wyróżnionymi certyfikatem „Przyjazny Dentysta”. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, czy w danym gabinecie wykorzystuje się znieczulenie komputerowe, które pozwala maksymalnie ograniczyć nieprzyjemne odczucia podczas samego leczenia.

Jak rozmawiać z dzieckiem o dentyście?

Przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa staraj się unikać zbyt poważnego tonu i groźnych określeń, takich jak ból czy wiercenie w zębach. Mów o dentyście lekko i wyjaśniaj maluchowi cel takiej wizyty, używając pozytywnych sformułowań, np. „Pani dentystka chce zobaczyć, jakie ładne masz ząbki”.

Dobrym pomysłem jest też zabawa z wizytę u dentysty. Małe dziecko może być onieśmielone dużą ilością nieznanych mu przyrządów w okolicy fotela stomatologicznego. Dlatego jeszcze przed pierwszą wizytą możesz zaaranżować w domu swój mały gabinet, w którym będziecie oglądać ząbki pluszaków.

Dla pluszowych pacjentów przygotuj osobny fotel z lampką. Obok ustaw taboret z tacką, na której położysz długopisy i słomki, które będą imitować narzędzia stomatologiczne. Następnie spędź z maluchem trochę czasu, poświęcając uwagę uzębieniu jego zabawek. Dzięki takiemu przygotowaniu dziecko będzie wiedziało, czego spodziewać się u dentysty i w jaki sposób powinno się zachowywać w gabinecie.

Pamiętaj też, że im wcześniej zaczniesz oswajać dziecko z gabinetem dentystycznym, tym łatwiejsze będą dla niego kolejne wizyty. Toteż na pierwszą kontrolę stanu uzębienia dziecka wybierz się jak najwcześniej, nie czekając na moment, w którym konieczne będzie leczenie.

Materiał partnera