kanałowe leczenie zębów

Jak przebiega kanałowe leczenie zębów?

Leczenie endodontyczne, zwane popularnie kanałowym, przeprowadzane jest w sytuacji, gdy miazga zęba ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Może się tak stać na skutek działania próchnicy, jak też przez uraz mechaniczny. Miazga zęba nie ulega regeneracji i jednocześnie jest bogato unerwiona, dlatego wszelkie jej infekcje są bardzo bolesne. Aby uratować, chociaż zewnętrzną część zęba, konieczne jest leczenia kanałowe. Jak przebiega taki zabieg?  

Jakie są etapy leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe to zabieg, który większości pacjentów kojarzy się z ogromną traumą. Jednak niepotrzebnie, bo aktualnie nauki medyczne poszły daleko do przodu, co również zauważalne jest w stomatologii. Dziś wszystkie zabiegi wykonuje się szybciej i stosowane są do tego dobrze tolerowane środki znieczulające. Aby poddać się takiemu zabiegowi, należy tylko uzbroić się w cierpliwość, bo najczęściej nie kończy się on podczas jednej wizyty.

Na początku stomatolog robi zdjęcie RTG zęba, aby dokładnie zobaczyć zmiany chorobowe w jego obrębie. Na tej podstawie powstaje decyzja o leczeniu kanałowym. Następną czynnością jest rozwiercenie zęba i zatrucie, czyli dewitalizacja miazgi, co trwa jakiś czas, a ząb czasowo jest zaklejony gipsem. Stomatolog może też podjąć decyzję o natychmiastowym usunięciu miazgi w silnym znieczuleniu. Następnie dochodzi do dokładnego oczyszczenia kanałów z obumarłej lub zainfekowanej miazgi.

Dobre gabinety stomatologiczne, takie jak RojekDental, wykonują zabiegi leczenia kanałowego z pomocą mikroskopu. Tego rodzaju pomoc bezpośrednio przekłada się na dokładność oczyszczania kanałów z miazgi. Lekarz dentysta ma możliwość stałego kontrolowania postępów leczenia.

Następnym krokiem jest wypełnienie oczyszczonych kanałów specjalną substancją, którą najczęściej jest gutaperka. Końcowy etap to zaklejenie zęba i ewentualnie odtworzenie jego kształtu za pomocą kompozytu.

Kiedy zachodzi konieczność leczenia kanałowego?

Do stomatologa najczęściej chodzi się, gdy ból zęba staje się nieznośny. Są jednak pewne oznaki, że dzieje się z nim coś niedobrego. Może to być zmiana jego odcienia w stosunku do innych, sąsiednich zębów. Do stomatologa warto się udać, gdy zauważalna jest wrażliwość zęba na ciepło, zimno i dotyk. Zawsze należy udać się do dentysty, gdy ząb jest uszkodzony lub złamany. Nie za każdym razem w takim przypadku leczenie kanałowe musi być koniecznością. Może okazać się, że wystarczy odpowiednia rekonstrukcja zęba. Czasem tak naprawiony ząb może przy odpowiednim traktowaniu posłużyć jeszcze jakiś czas.

Materiał partnera