detoks alkoholowy w klinice

Jak przebiega detoks alkoholowy w klinice?

Odtrucie alkoholowe podczas pobytu w specjalistycznej klinice to pierwszy krok do uwolnienia od alkoholizmu. Chory znajduje się wówczas pod stałą opieką specjalistów i w bezpiecznych warunkach przeprowadza się oczyszczanie jego organizmu. Pacjenci mogą też liczyć na potrzebne wsparcie psychiczne. Jak dokładnie przebiega detoks alkoholowy i jakie daje efekty? Wyjaśniamy w artykule.

Kto kwalifikuje się do odtrucia alkoholowego?

Detoks alkoholowy zalecany jest przede wszystkim osobom, które są uzależnione od alkoholu. Przy czym, nie ma znaczenia stopień zaawansowania choroby. Detoks przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy dopiero zaobserwowali u siebie problem, jak i dla tych, którzy są w bardziej zaawansowanym stadium choroby, również w tzw. ciągu. Bardzo ważne jest, aby decyzja o podjęciu leczenia wychodziła od osoby uzależnionej. Doświadczenie specjalistów pokazuje bowiem, że rozpoczęcie oczyszczania pod wpływem przymusu czy namowy osób z otoczenia jest mało skuteczne. Do odtrucia alkoholowego kwalifikują się również nieletni (za zgodą rodziców) oraz osoby wolne od nałogu, które jednorazowo spożyły zbyt dużą ilość alkoholu w krótkim czasie i pragną przywrócić ciało i umysł do równowagi.

Czym jest detoks alkoholowy?

Pierwszym etapem odtrucia alkoholowego jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Ocenie podlega m.in. ogólny stan zdrowia chorego, jego stan psychiczny i świadomość. Jest to konieczne do tego, aby w odpowiedni sposób zaplanować detoks alkoholowy. Uzależnionym zwykle podawane są kroplówki, których celem jest wypłukanie alkoholu z organizmu. Często konieczne jest zastosowanie środków farmaceutycznych (leków przeciwbólowych czy nasennych), aby złagodzić psychiczne objawy odstawienia używki. Detoks obejmuje też nawadnianie, uzupełnianie elektrolitów i dostarczanie witamin, minerałów i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.   

Jak przebiega leczenie alkoholizmu w klinice?

Detoks alkoholowy w prywatnej klinice można odbyć w wielu miastach w Polsce. Przykładem firmy, która przeprowadza kilkudniowe odtrucie alkoholowe stacjonarnie jest ośrodek leczenia uzależnień Detoks500. Zabieg profesjonalnego odtruwania poalkoholowego trwa 3-7 dni i pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą samodzielnym próbom odstawienia alkoholu. Długość detoksu uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta i kończy się, gdy organizm wróci do równowagi. Podczas pobytu w klinice pacjent ma zapewnioną opiekę medyczną przez 24h na dobę i pełne wyżywienie. Istnieje również możliwość konsultacji z terapeutą lub coachem.

Materiał partnera