Zakładanie soczewek kontaktowych

Jak prawidłowo założyć soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów chętnie wybieraną przez osoby z wadą wzroku. Nie powinno to dziwić, bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają większą swobodę na co dzień. Ale samo zakładanie i ściąganie soczewek może niektórych przerażać. Czy jest się czego bać? Nie – wystarczy poznać kilka prostych zasad i wcielić je w życie. O jakie zasady chodzi?

Zakładanie soczewek krok po kroku

Otwórz pudełko z soczewkami i wyciągnij jedną z nich, układając na palcu wskazującym. Palcem środkowym tej samej dłoni odciągnij delikatnie w dół dolną powiekę. Następnie, palcem wskazującym lub środkowym drugiej dłoni to samo zrób z górną powieką. Połóż soczewkę na rogówce.

Może się ona delikatnie przesuwać przez pierwsze sekundy – nie przejmuj się tym. Po prostu zamrugaj kilka razy i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak i towarzyszy Ci wrażenie „piasku w oku”, ściągnij soczewkę kontaktową, wypłucz w płynie. Następnie powtórz całą operację jeszcze raz. Może to bowiem oznaczać, że na powierzchni znalazł się jakiś pyłek, który podziałał na oko drażniąco.

Jak widać, proces zakładania soczewek kontaktowych wygląda dość łatwo. Sama zasada nie jest trudna do przyswojenia, ale już opanowanie tych czynności wymaga wprawy. To zupełnie normalne, bo używanie soczewek kontaktowych jest jak jazda na rowerze. Trzeba trochę poćwiczyć, ale gdy już się uda – nie zapomina się tego przez całe życie.

Warto skonsultować się ze specjalistą

Pierwszą aplikację warto przeprowadzić pod okiem profesjonalisty. Taka osoba pokaże, jak unikać najczęstszych błędów i co robić, by czynność zakładania przebiegła jak najsprawniej.

Porad w tym zakresie udziela na przykład Centrum Okulistyczno-Optyczne w Koninie. Profesjonaliści z tego gabinetu będą w stanie ocenić, czy soczewka odpowiednio się centruje. Przeanalizują oni również ruchomość podczas mrugania i patrzenia w różnych kierunkach.

To ważne, by na początkowych etapach korzystać ze wsparcia ekspertów. Dzięki temu późniejsze doświadczenia związane z zakładaniem soczewek będą łatwiejsze.

O czym jeszcze pamiętać przy zakładaniu soczewek?

Miej na uwadze, by zawsze przed założeniem soczewek dokładnie umyć ręce. Pamiętaj też o tym, by dokładnie wypłukać dłonie z pozostałości mydła.

Jeśli na co dzień się malujesz, nałóż szkła kontaktowe przed wykonaniem make-upu. Ważne również, by soczewka była odwrócona odpowiednią stroną. Jej stopień zagięcia ocenisz, kładąc ją na wierzchu otwartej dłoni.

Materiał partnera