kobieta z trądzikiem

Jak pozbyć się trądziku?

Wielu nastolatków musi zmagać się z cerą trądzikową. Jednak problem ten dotyczy nie tylko młodych ludzi. Wszelkie zmiany pojawiające się na skórze są spowodowane nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Krostki i wybrzuszenie wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego wciąż poszukuje się sposobów na skuteczną walkę z nimi. Niektóre przypadki wymagają jedynie zadbania o prawidłową higienę skóry twarzy, jednak dla niektórych osób jedynym wyjściem będą zabiegi w gabinetach lekarskich. Jak więc skutecznie walczyć z trądzikiem?

Czym jest trądzik i jak go leczyć w domu?

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyka w głównej mierze wielu nastolatków. W walce z trądzikiem najistotniejsza jest odpowiednia higiena skóry twarzy. Takie działania są jednak skuteczne wyłącznie w przypadku osób, które zmagają się z delikatnym trądzikiem i niewielkimi zmianami. Jeśli dbanie o twarz nie pomaga, warto zgłosić się do dermatologa. Lekarz dokładnie określi źródło problemu, jakim może być nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych oraz zmiany hormonalne. Prawidłowe wskazanie źródła zdecydowanie pomoże w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Dermatolog może przepisać kosmetyki na trądzik, które są dostępne w aptekach. Dzięki konsultacjom możemy być pewni, że leki te nie wysuszą skóry i skutecznie poradzą sobie z trądzikiem. W kosmetykach przeciwtrądzikowych powinny znajdować się takie substancje, jak tlenek cynku, który wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Istotnym składnikiem jest też retinol, który zmniejsza stan zapalny i powstrzymuje łojotok. Ważnym elementem leczenia trądziku w domu jest również, aby nie wyciskać krost i nie dotykać twarzy brudnymi rękami. Dodatkowo wyciskanie może doprowadzić do powstania nieodwracalnych blizn skórnych. W domowych warunkach można także wykonywać liczne maseczki na twarz, np. z drożdży.

Jak wygląda oczyszczanie twarzy u specjalisty?

Jak mówi specjalista z aptekamirowska.pl: ,,W niektórych przypadkach trądzik jest tak rozległy, że nie można sobie z nim poradzić wyłącznie w domu. W takiej sytuacji należy zgłosić się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.” Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto skonsultować tę decyzję z dermatologiem. Oczyszczanie twarzy polega na ręcznym usunięciu zaskórników. Kosmetyczka wykonuje demakijaż, peeling oraz nawilżanie. Tego typu zabiegi mają złagodzić stan zapalny skóry i przeciwdziałać powstawaniu nowych zmian skórnych.

Materiał partnera