Kamień nazębny

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Gromadzący się na w jamie ustnej kamień nazębny może być przyczyną nieświeżego oddechu, próchnicy oraz stanów zapalnych. Jednocześnie wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu, co dla wielu osób jest dość kłopotliwe. Jego powstawanie wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego. Co można zrobić, aby usunąć osad z zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego w domu

Kamień nazębny powstaje przez zaniedbania w dziedzinie higieny. Gromadzący się na zębach osad składa się z resztek jedzenia, soli mineralnych oraz bakterii i zaczyna się osadzać ok. 48 godzin po ostatnim myciu zębów. Początkowo kamień nazębny pojawia się po wewnętrznej stronie, pomiędzy zębami i wzdłuż dziąseł.

Brak właściwej pielęgnacji powoduje, że osad rozprzestrzenia się na całej powierzchni uzębienia, powodując nieświeży oddech i infekcje jamy ustnej. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą w walce z osadem okazuje się więc regularne mycie zębów. Pasty spowalniają gromadzenie się kamienia i działają zapobiegawczo.

W sytuacji, gdy jest już za późno na profilaktykę, pomóc mogą domowe sposoby. Wśród specyfików na kamień nazębny wyróżnia się:

  • ocet jabłkowy — wykazuje działanie odkażające i przeciwpróchnicze,
  • roztwór z drożdży piwnych — tworzy w jamie ustnej środowisko niekorzystne dla rozwoju kamienia próchniczego,
  • węgiel aktywowany — usuwa resztki jedzenia i działa antyseptycznie.

Wymienione produkty są w pełni bezpieczne dla zębów, a ich odpowiednie zastosowanie prawdopodobnie wpłynie na zredukowanie kamienia nazębnego. W przypadku dużej warstwy osadu interwencja stomatologa może okazać się niezbędna.

Zabiegi usuwania kamienia nazębnego

Najczęściej stosowaną metodą zabiegowego usuwania kamienia nazębnego jest skaling.  W wersji naddziąsłowej polega na oczyszczaniu zębów z osadów i złogów. Przeprowadza się go przeważnie przy użyciu metody ultradźwiękowej. Skaling poddziąsłowy to pozbywanie się osadu położonego poniżej linii dziąseł, a czasem nawet przy korzeniu zęba. Po obydwu zabiegach zazwyczaj przeprowadza się również polerowanie.

Skaling zębów, realizowany między innymi w gabinecie stomatologicznym IZADENT, to powszechnie stosowany sposób na poradzenie sobie z kamieniem nazębnym. Zaleca się wykonywanie go co 6 miesięcy, aby zapobiegać negatywnym skutkom gromadzenia się osadu. Jest nieinwazyjny, choć niektórzy pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort. Wizyta w gabinecie stomatologicznym na zabieg skalingu to także świetna okazja na przeprowadzenie przeglądu zębów.

Materiał partnera