olejki zapachowe

Jak powstają olejki zapachowe?

Olejki eteryczne znane są ze swoich leczniczych właściwości. Często są jednak mylone z olejkami zapachowymi, które, chociaż powstają z tych samych roślin, to różnią się właściwościami. Zapachowe i eteryczne olejki różni przede wszystkim skład, co wpływa na ich różne działanie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak powstają olejki zapachowe oraz jakie znajdują zastosowanie. Zapraszamy do lektury.

Różnice między olejkiem eterycznym i zapachowym

Jak zdradził nam ekspert z Naturalne Aromaty 2:

Nazwy eteryczne i zapachowe w kontekście olejków używane są synonimicznie, a to błąd. Różnicę między tymi dwiema esencjami zapachowymi powstaje już na etapie wytwarzania, a zawiera się w składzie produktów i w konsekwencji wpływa na różnice w przeznaczeniu obu produktów.

Mówiąc najprościej – olejek eteryczny jest organiczny, natomiast olejek zapachowy zawiera domieszkę syntetyków lub jest z nich złożony w całości. Spokojnie, nie oznacza to, że jest gorszy. Olejek zapachowy pełni inne funkcje i być może tylko na nich Ci zależy.

Zacznijmy od procesu wytwarzania olejków organicznych z domieszką syntetycznych związków. Substancje zapachowe w przypadku obu olejków – eterycznego i zapachowego – pozyskiwane są z różnych części roślin: kłączy, liści, korzeni, kwiatów, owoców, a nawet żywicy czy kory. Proces pozyskiwania esencji zapachowej różni się w zależności od rośliny. Wyróżniamy: destylację z parą wodną, wytłaczanie, ekstrakcję, absorpcję w tłuszczach na zimno, macerację. Każdy z procesów ma za zadanie wydobyć zapach z olejkodajnych surowców roślinnych i utrwalić go w wybranej substancji.

Zapachowe olejki syntetyczne powstałe na bazie organicznego surowca pozyskuje się w drodze ekstrakcji z użyciem alkoholu, benzenu lub acetonu. Rozpuszczalniki te sprawiają, że zapach jest trwalszy, jednak już nie w 100% organiczny. Powstała esencja zapachowa jest nazywana olejkiem zapachowym. Technologia pozwala wytwarzać także aromaty w 100% syntetyczne – po co? Głównie w trosce o środowisko.

Zastosowanie olejków zapachowych

Naturalne olejki eteryczne skutecznie leczą lub wspomagają leczenie wielu dolegliwości i chorób. Olejki zapachowe mają o wiele prostsze zadanie – mają aromatyzować i odświeżać powietrze. Oczywiście swoim aromatem mogą zadziałać kojąco na układ nerwowy. Zmysł powonienia jest niedocenianym, aczkolwiek silnym źródłem bodźców, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Odpowiednio dobrany zapach lub mieszanka aromatyczna może zadziałać pobudzająco, odprężająco, a nawet ukoić ból głowy. Pamiętać należy, że tego rodzaju olejki nie służą celom leczniczym i terapeutycznym.

Olejki zapachowe stosuje się głównie w kominkach zapachowych lub dyfuzorach rattanowych, dzięki którym aromat może roznieść się po całym pomieszczeniu. Kilka kropel esencji na filtrze odkurzacza może uprzyjemnić sprzątanie. Olejki zapachowe stosuje się również w celu odświeżenia szaf, wnętrz samochodów, usuwać nieprzyjemny zapach z łazienki i toalety. Odpowiednia kompozycja olejków zapachowych wykorzystywana jest do produkcji świec, kosmetyków, a nawet lodów i napoi.

Materiał partnera