Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w terapii stawów

Jak osocze bogatopłytkowe pomaga w leczeniu chorób stawów?

Jednym z podstawowych składników krwi jest osocze (plazma) zajmujące ponad połowę jej objętości. Plazma składa się głównie z wody oraz związków organicznych. Tworzy środowisko dla elementów morfotycznych takich jak erytrocyty, leukocyty, a także trombocyty, czyli płytki krwi, będące głównym składnikiem PRP. W jaki sposób osocze bogatopłytkowe pomaga w leczeniu chorób stawów?

Osocze bogatopłytkowe – na czym polega jego fenomen?

PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to specjalnie opracowany preparat uzyskiwany na bazie własnej krwi pacjenta. Zawiera wysokie stężenie trombocytów (płytek krwi) odgrywających kluczową rolę w krzepnięciu krwi. Co więcej, płytki nasilają syntezę białek, a to oznacza, że mają potencjał do tworzenia nowych komórek. Wewnątrz trombocytów znajdują się specyficzne struktury określane jako peroksysomy. Te mikroskopijne twory posiadają enzymy oksydacyjne utleniające związki chemiczne, np. wolne rodniki. To może tłumaczyć, dlaczego osocze bogatopłytkowe spowalnia procesy starzenia się komórek organizmu. Ten fakt jest szeroko wykorzystywany w medycynie estetycznej, a także naukach pokrewnych.

Płytki krwi mają wielokierunkowe działanie. Oprócz tego, że regulują proces tworzenia zakrzepów, biorą również udział w angiogenezie polegającej na powstawaniu nowych naczyń krwionośnych. Jak wiemy, krew przenosi tlen, dlatego mniej unaczynione miejsca będą słabiej odżywione przez ten życiodajny gaz.

W jaki sposób leczy się stawy osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe zawiera nawet 9 razy więcej trombocytów (w przeliczeniu na jednostkę objętości) w porównaniu do fizjologicznej krwi pacjenta. Dopiero taka ilość płytek krwi pozwala uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Kuracja ma za zadanie przyspieszyć regenerację uszkodzonych mięśni, ścięgien, więzadeł, kości oraz chrząstek. Jest to możliwe dzięki obecności w trombocytach czynników wzrostu stymulujących podział komórkowy. To z kolei przekłada się na nasilenie syntezy kolagenu – białka wchodzącego w skład narządu ruchu. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym znajduje szerokie zastosowanie u pacjentów borykających się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Wśród najczęściej występujących dolegliwości można wymienić m.in. łokieć tenisisty, kolano biegacza, choroby więzadeł i ścięgien, a także kontuzje stawów biodrowych. Płytki krwi zapoczątkowują i regulują procesy gojenia. Zawiesina trombocytów podawana jest do stawu za pomocą iniekcji. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia przeprowadza się maksymalnie trzy zabiegi – wyjaśnia specjalista z Kliniki Medycyny Estetycznej dr Ertuganow.

Zalecenia po zabiegu

Pacjentom, którzy są poddawani dostawowym iniekcjom osocza bogatopłytkowego zaleca się ograniczenie do minimum aktywności fizycznej przez kolejne 48 godzin. Jeśli wokół stawu pojawia się obrzęk, warto przykładać zimne okłady.

W razie wystąpienia dolegliwości bólowych stosuje się paracetamol (ewentualnie tramadol). Co ważne, przez około 7 dni po zabiegu nie wolno przyjmować żadnych środków z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu, diklofenaku, ketoprofenu), gdyż mogą one obniżyć skuteczność terapii.

Materiał partnera