Odruchy pierwotne u małego dziecka

Jak odruchy pierwotne wpływają na rozwój dziecka?

Odruchy pierwotne są to reakcje automatyczne. Dla lekarzy ich obserwacja jest bardzo ważna, bo wiele mówi o zdrowiu i rozwoju dziecka. Ponieważ noworodek kontaktuje się ze światem zewnętrznym poprzez zmysły, a co tym idzie – przez układ nerwowy, zaburzenia w jego zakresie można łatwo i szybko zdiagnozować odnosząc się do mimowolnych odruchów. Na czym polegają poszczególne reakcje mimowolne u dziecka?

Zburzenia neurorozwojowe a odruchy pierwotne u dziecka

Dzieci odruchów pierwotnych uczą się już w życiu płodowym. To właśnie one w pierwszych miesiącach życia pomagają im odnaleźć się w nowej sytuacji. Wraz z dalszym rozwojem, stopniowo jednak zanikają. Zdrowym dzieciom w późniejszym czasie zaczynają po prostu przeszkadzać.

Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko w ogóle nie stosuje odruchów pierwotnych albo wykonuje je zbyt długo, powinnaś zareagować. Takie odchylenia mogą świadczyć o różnych zaburzeniach neurologicznych, które wymagają odpowiedniej terapii.

Zaburzenia neurorozwojowe wśród dzieci najczęściej dotyczą ich rozwoju ruchowego, intelektualnego, społecznego lub emocjonalnego. Na szczęście wczesne wdrożenie terapii neurorozwojowej pozwala zadbać o dalszy, prawidłowy rozwój dziecka. W naszej placówce pracują najlepsi specjaliści, pedagodzy i terapeuci, którzy do każdego małego pacjenta podchodzą w sposób indywidualny  – mówi terapeuta z Pracowni Diagnozy i Terapii Dziecka. 

Odruch Moro, odruch ssania i szukania oraz odruch chwytny

Odruchy pierwotne dzielą się na kilka typów, a każdy z nich w inny sposób wpływa na rozwój dziecka. Jednym z pierwszych mimowolnych odruchów jest odruch Moro. To właśnie dzięki niemu dziecko łapie pierwszy w życiu oddech. Wykonując go rozkłada obie rączki na boki, a następnie je przybliża. Odruch Moro, innymi słowy odruch obronny noworodek stosuje w reakcji na gwałtowny dotyk, hałas albo rażące światło.

Bez odruchu ssania i szukania, dziecko nie miałoby szansy na funkcjonowanie poza łonem matki. Dzięki automatycznym odruchom tego rodzaju malec jest w stanie znaleźć źródło jedzenia i ssać pierś. Ostatni z wymienionych, czyli odruch chwytny przejawia się zaciskaniem piąstek u dziecka. Po raz pierwszy pojawia się w jedenastym tygodniu życia płodowego. Jak go rozpoznać? Podczas delikatnego dotknięcia wnętrza dłoni maluszka, on w reakcji silnie zaciska pięści. Ta reakcja automatyczna zanika około szóstego miesiąca życia, kiedy dziecko potrafi już świadomie sięgać po zabawki.

Odruchów mimowolnych jest oczywiście więcej. Wszystkie są jednak tak samo ważne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenia od normy w ich zakresie – nie wpadaj w panikę. Terapia neurorozwojowa jest dostosowana do potrzeb konkretnego dziecka. Wdrożona odpowiednio wcześnie jest w stanie zapobiec wielu konsekwencjom zaburzeń neurologicznych.

Materiał partnera