masaż ciała

Jak masaż ciała wpływa na ukrwienie?

Mechanizm działania masażu jest skomplikowany. Ma on wpływ na działania miejscowe, ale też ogólne. W pierwszym przypadku odpowiada za mechaniczny przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki znajdującej się w naczyniach limfatycznych. W znaczeniu ogólnym pozwala pobudzić układ nerwowy i pozytywnie wpłynąć na narządy oraz układy organizmu. Jaki wpływ ma masaż na ciało i ukrwienie? Wyjaśniamy poniżej.

Masaż a ukrwienie

Masaż całego ciała ma ogromny wpływ na układ krwionośny i limfatyczny. Jego przeprowadzenie sprawia, że wszystkie komórki organizmu otrzymują niezbędne substancje odżywcze i tlen. Są one przenoszone za pomocą krwi, która odpowiada również za odprowadzanie produktów przemiany materii. Płyn tkankowy za pomocą naczyń włosowatych przedostaje się do krwi. Może on się również przedostać do dużych żył – w tym procesie pomagają mu naczynia limfatyczne. Warto wiedzieć, że węzły chłonne znajdujące się w zakończeniach naczyń limfatycznych, odpowiadają za zatrzymywanie i niszczenie bakterii.

Odpowiednio dopasowany masaż ciała pozwala pobudzić układ krwionośny i limfatyczny do pracy, a tym samym zwiększa zasilanie organów wewnętrznych w tlen i substancje odżywcze, niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Ponadto masaż pozytywnie wpływa na poprawienie szybkości usuwania z organizmu produktów rozpadu, ale też likwidację objawów zastoinowych czy wchłanianie obrzęków. Przeprowadza się go również w celu zmniejszenia oporu krwi w tętnicach i odpływu krwi żylnej. Kluczowy jest również fakt, że pod jego wpływem rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne. W efekcie zwiększa się szybkość obiegu krwi.

Na jaki masaż warto się zdecydować?

Masaż ciała może być wykonywany różnymi technikami. Część z nich wymaga zastosowania odpowiednich olejków, część jest wykonywana dłońmi, a część stopami, czy też przy użyciu różnych akcesoriów. Wyróżnić można także delikatne i mocne masaże.

Należy pamiętać, by każdorazowo ich rodzaj dopasowywać do indywidualnych potrzeb klienta. Warto wiedzieć, że może być on wykonywany na całym ciele, bądź też na wybranej części: plecach, dłoniach, stopach, twarzy czy głowy – wyjaśnia ekspert ze Studia Urody Naturel.

Wśród podstawowych ich rodzajów można wyróżnić masaż relaksacyjny i klasyczny. Część osób decyduje się także na specjalistyczne jego odmiany – wówczas mowa o masażu leczniczym i sportowym. Popularnością cieszą się także masaże egzotyczne: ajurwedyjski, tajski, tantryczny czy lomi-lomi. W przypadku trudności z doborem odpowiedniego wariantu warto skonsultować się ze specjalistą, który po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjenta i istniejącymi problemami, dopasuje właściwe rozwiązanie.

Materiał partnera