Jak leczyć wszawicę

Jak leczyć wszawicę?

Wszawica, która jest chorobą pasożytniczą występującą na całym świecie, w różnych populacjach ludzkich i środowiskach, może stanowić problem społeczny – prowadzi do poczucia wstydu, częstszej absencji w pracy lub szkole. Należy pamiętać, że wszy łatwo szerzą się w populacji żywicieli, u których najpierw nie powodują objawów chorobowych i długo występują niezauważone. Warto jednak zapoznać się z problemem i wiedzieć, jak skutecznie leczyć wszawicę. O szczegółach przeczytacie w poniższym artykule – zapraszamy.

W jaki sposób wykryć wszawicę?

Wszawicę wywołuje wesz głowowa, która jest pasożytem umieszczającym się na owłosionej części skóry. Wszy żywią się krwią człowieka, a w miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie swędzenia. Świąd jest właśnie głównym objawem wszawicy. W przypadku jego wystąpienia należy z dużą dokładnością obejrzeć włosy i skórę na głowie. Pasożyty mają jasną, beżowo-brązową barwę i są dostrzegalne, kiedy szybko przemieszczają się wzdłuż włosa. Na nasadach włosów można zauważyć również ich jaja (gnidy), wielkości ok. 1 mm, o barwie białej lub jasnożółtej, przypominające łupież. W takiej sytuacji należy rozpocząć leczenie wszawicy, polegające na użyciu środków niszczących pasożyty.

Skuteczne leczenie wszawicy za pomocą preparatów

Leczenie wszawicy dotyczy nie tylko jednej osoby, lecz całej rodziny, a także osób mających bliski kontakt z zakażonym. Usunięcie pasożytów będzie skuteczne, jeżeli kuracja preparatem na wszy obejmie wszystkich domowników. Wspomniany preparat to najczęściej szampon leczniczy stosowany na skórę głowy.

Takim szamponem jest szampon SORA Forte. Sposób jego użycia jest bardzo prosty. Po kilkukrotnym wstrząśnięciu opakowaniem należy nałożyć szampon na zmoczone wcześniej włosy i równomiernie rozprowadzić. Po delikatnym wtarciu (do uzyskania obfitej piany) pozostawić na 10 minut, a w przypadku chęci uzyskania większej skuteczności – nałożyć na głowę jednorazowy czepek. Następnie należy spłukać głowę pod bieżącą wodą i starannie wyczesać włosy.

W celu złagodzenia podrażnienia skóry i zapobiegnięcia nawrotowi choroby należy stosować także płyn SORA Lotion, który dostępny jest, podobnie jak SORA Forte, w wielu aptekach w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej dystrybutora leków – wszawica-sora.pl.

Co zrobić po skończonej kuracji?

Po zakończeniu leczenia warto jeszcze przez ok. 10 dni obserwować głowę zakażonej osoby oraz reszty domowników. Jeżeli chodzi o pozostałe czynności – pościel i bieliznę należy wyprać w temperaturze wyższej niż 60°C, co sprawi, że zginą wszelkie wszy i gnidy, które się w tych miejscach zasiedliły. Gotowaniu przez co najmniej 5 minut we wrzącej wodzie należy poddać szczotki oraz grzebienie, a przedmioty, których nie można gotować ani prać, należy zamknąć w torebkach foliowych i zostawić na okres dwóch tygodni, który odpowiada czasowi wylęgania się gnid. Trzeba także pamiętać o odkurzeniu kanap oraz materaców, czyli miejsc stanowiących ewentualną kryjówkę dla pasożytów.

Materiał partnera