Jak łagodzić ból zęba?

Ból zęba ma wiele przyczyn i dotyczy wielu z nas. Może wynikać z rozwijającej się próchnicy, z zapalenia przyzębia, z leczenia kanałowego lub jako efekt borowania, może także zostać wywołany zapaleniem zatok. Ponieważ ta dolegliwość znacznie utrudnia nam funkcjonowanie, warto wiedzieć, jak ją złagodzić. Polacy wciąż niechętnie odwiedzają stomatologów. Należy pamiętać, że powinniśmy chodzić na wizyty profilaktyczne przynajmniej raz w roku. Taka częstotliwość pozwoli nam na wczesne wykrycie rozwijających się problemów w jamie ustnej i uniknięcie poważnych komplikacji.

Jak rozpoznać przyczynę?

Jeżeli ból jest pulsujący i mamy świadomość własnych nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz nie najlepszego stanu higieny jamy ustnej, to prawie na 100% dolegliwości wynikają z rozwijającej się próchnicy.

W sytuacji gdy ból pojawia się w związku ze spożywaniem gorących lub zimnych pokarmów, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów z powodu odsłonięcia zębiny. Przykre odczucia gwarantują także wyrastające zęby mądrości lub zapalenie zatoki szczękowej.

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także po leczeniu kanałowym. Wynikają one z drażniącego oddziaływania koferdamu czy kontaktu z narzędziami stomatologicznymi. Odczuwany dyskomfort powinien ustąpić maksymalnie w okresie do 2 tygodni [1,2].

Jak postępować?

Doraźnie polecamy stosowanie leków przeciwbólowych. Dobrym wyborem może okazać się niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), jak deksketoprofen. Preparat ten pomoże nam w schorzeniach o podłożu zapalnym i pozwoli szybko uśmierzyć ból. Należy przyjmować jedną tabletkę lub 1 saszetkę granulatu do sporządzania roztworu doustnego (25 mg deksketoprofenu) co 8 godzin. W przypadku bólu ostrego można stosować przed posiłkiem. Leki wspomagające działanie przeciwbólowe mają za zadanie złagodzić odczucie bólu, ale nie zastąpią leczenia stomatologicznego. Przy bólu zębów należy wybrać się na wizytę dentystyczną celem wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.

W przypadku bólu wywołanego nadwrażliwością należy wyposażyć się w pasty, które redukują ten problem. Ich działanie opiera się na „zamykaniu” kanalików zębowych, przez co zmniejsza się wrażliwość zakończeń nerwowych. Zazwyczaj takie pasty mają w swoim składzie dużo fluoru, wapnia, a także zawierają sole żelaza, cynku, strontu i potasu. Dla wzmocnienia efektu można zainwestować w płukanki znoszące nadwrażliwość. Konieczna może być także zmiana diety – rezygnacja z posiłków kwaśnych takich jak cola lub soki owocowe [1,3].

Czym grozi nieleczona próchnica?

Próchnica, mimo ze łatwa do uniknięcia, stanowi wielki problem w Polsce. Bakterie rozwijające się w obrębie zęba mogą prowadzić do zajęcia miazgi zęba, a następnie przenikać do krwi, prowadząc do sepsy, czy nawet zawału serca.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/lekarze-odpowiadaja/62842,bol-zeba-po-leczeniu
  2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe
  3. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow
Materiał partnera