tasmy rehabilitacyjne zastosowanie

Jak korzystać z taśm rehabilitacyjnych?

Jednymi z powszechnie stosowanych akcesoriów rehabilitacyjnych są taśmy rehabilitacyjne. Znajdują one zastosowanie w ramach profesjonalnej profilaktyki prozdrowotnej. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb pacjenta. Właśnie dlatego można wyróżnić dwa, główne rodzaje taśm w zakresie sprzętów medycznych. Ich szczegółowa charakterystyka została przedstawiona poniżej. Przeczytaj i sprawdź!

Plastry sportowe do stabilizacji

Pierwszym rodzajem taśm rehabilitacyjnych są plastry sportowe. Impregnowane tlenkiem cynku, samoprzylepne, ale jednocześnie delikatne dla skóry bez względu na partię ciała, są doskonałym akcesorium w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Znajdują zastosowanie wśród sportowców i innych osób intensywnie aktywnych fizycznie. Sprawdzają się też doskonale jako ochrona przed ewentualnymi kontuzjami w przypadku osób, które wykazują schorzenia mięśnie oraz stawów.

Plastry sportowe są odporne na rozciąganie, do tego wykazują doskonałą przyczepność do skóry. Dzięki temu wspierają stabilizację mięśni oraz stawów i minimalizują ryzyko ich uszkodzeń. Co więcej, dobre plastry sportowe, na przykład te dostępne w sklepie internetowym PROFI-MED, pomagają poprawiać krążenie krwi oraz drenaż limfatyczny. Do tego są całkowicie bezpieczne w ramach nawet codziennego, długotrwałego użytkowania.

Użytkowanie taśm tego rodzaju jest naprawdę proste. Wystarczy nakleić je w wybranym miejscu na ciele. Najlepiej sprawdzają się w ramach zabezpieczenia mięśni i stawów kończyn górnych, dolnych oraz barku.

Rozciągające taśmy rehabilitacyjne

Kolejnym typem taśm rehabilitacyjnych są te wykonane z rozciągającej się gumy.  Wybierane są one według oporu rozciągania, a pod uwagę bierze się zawsze indywidualne preferencje, możliwości kondycyjne pacjenta czy też efekt ćwiczeń rehabilitacyjnych, jaki ma zostać osiągnięty.

Taśmy rehabilitacyjne z powodzeniem można wykorzystywać w ramach profesjonalnej terapii, ale sprawdzą się również do kondycyjnych ćwiczeń w zaciszu domowym. Jest to sprzęt medyczny łatwy i bezpieczny w stosowaniu zarówno przez dorosłych pacjentów, jak i również dzieci. Przed pierwszym zastosowaniem taśm zawsze warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który wskaże odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń.

Właściwie dobrana taśma rehabilitacyjna ma za zadanie przede wszystkim poprawić siłę mięśniową. Niepozorna guma jest też świetnym akcesorium na siłowni i w klubach fitness. Coraz częściej wykorzystuje się ją nie tylko w ramach ćwiczeń na sali gimnastycznej, ale nawet w wodzie.

Materiał partnera