Zauszne aparaty słuchowe

Jak działają zauszne aparaty słuchowe?

Intensywne hałasy docierają do nas praktycznie nieustannie, przez co problemy ze słuchem nie są rzadkością. Mogą one dotyczyć już nie tylko osobób w podeszłym wieku, ale również młodych. Medycyna jednak ciągle robi ogromne postępy i na rynku dostępnych jest mnóstwo technologii i urządzeń, które są w stanie skutecznie poprawić komfort życia w kłopotach ze słuchem. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są zauszne aparaty słuchowe. Podpowiadamy więc, w jaki sposób one działają.

Czym charakteryzują się zauszne aparaty słuchowe?

Jak sama nazwa mówi, ten typ aparatów słuchowych jest umieszczany za uchem pacjenta, a dokładniej – powyżej małżowiny usznej. Głośnik, czyli jeden z najważniejszych elementów urządzenia zlokalizowany jest w jego obudowie. Dźwięki do niego przesyłane są przy pomocy specjalnego przewodu bezpośrednio do wkładki usznej. Znajduje się ona w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Amfon: ,,Taka budowa aparatów zausznych daje użytkownikom najwyższą gwarancję, że urządzenie będzie stabilnie spoczywać w uchu. Będzie to ogromne udogodnienie przede wszystkim dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ale też dla dzieci, które często intensywnie manipulują rękoma w obrębie swej głowy’’.

Warto wspomnieć też, że urządzenia tworzone w dzisiejszych czasach wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i całkowicie bezproblemową obsługą. Jest to możliwe dzięki specjalnym przyciskom, ale też możliwością połączenia przy pomocy technologii bluetooth niektórych aparatów z telefonem, telewizorem lub nawet radiem.

Jakie rodzaje zausznych aparatów słuchowych można wyróżnić?

Najbardziej popularne i tradycyjne są dziś aparaty typu BTE. Składają się one z modułu, który jest zlokalizowany za uchem pacjenta, oraz wkładki dousznej. We wspomnianym module znajduje się cała niezbędna elektronika, która umożliwia zastosowanie w urządzeniu najnowszych technologii. Co istotne, ten rodzaj zausznych aparatów słuchowych może być z powodzeniem stosowany praktycznie w każdym stopniu niedosłuchu – od lekkiego, aż do ciężkiego. Warto dodać też, że aparaty BTE cechują się niebywałą odpornością na uszkodzenia, mogą więc służyć pacjentowi przez długie lata. Dużym zainteresowaniem cieszą się także aparaty typu RITE lub  RIC. Ich najważniejszą cechą jest to, że są wyposażone nie w tradycyjną wkładkę douszną, ale małą słuchawkę połączoną cienkim przewodem z pozostałymi elementami urządzenia.  Takie aparaty są nieco mniejsze niż BTE, jednak jakość słyszanych dźwięków w obu przypadkach jest niezwykle wysoka. Aparat RITE będzie jednak nieco bardziej dyskretny.

Materiał partnera