okulary

Jak działają okulary progresywne?

Wiele osób, którym okuliści proponują okulary progresywne, nie do końca jest przekonanych o skuteczności tego rozwiązania. Ich uprzedzenia biorą się przede wszystkim z niewiedzy bądź przeświadczenia, że jeśli ta sama para okularów ma nam służyć do czytania i chodzenia to nie spełni swojego zadania. W przypadku okularów progresywnych jest to jednak jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy zatem, na czym polega tajemnica działania okularów progresywnych?

Jak są zbudowane soczewki progresywne?

Filozofia działania soczewek progresywnych polega na tym, że posiadają one kilka stref patrzenia. Pierwsza tzw. obszar dali umieszczona jest w górnej części soczewki. Gwarantuje ona komfortowe widzenie na duże odległości. Wykorzystywana jest np. do kierowania samochodem. Druga nazywana strefą progresji to obszar gdzie moc korekcyjna ulega zwiększeniu. Zajmuje ona centralną część soczewki. Sprawdza się przy pracy z komputerem. Trzecia strefa tzw. obszar bliży zajmuje dolną część soczewki i umożliwia czytanie oraz oglądanie przedmiotów oddalonych na ok. 50 cm od oka.

Decyzja o okularach progresywnych musi być skonsultowana z okulistą, który po badaniu dobierze odpowiednie parametry soczewek. Równie ważny jest wybór firmy, która wykona okulary. Mieszkańcy Leżajska i okolic mogą skorzystać z usług oferowanych przez zakład optyki okularowej Macieja Kucharskiego, który od ponad 25 lat świadczy profesjonalne usługi optyczne w zakresie wykonywania okularów korekcyjnych, progresywnych, a także naprawy uszkodzonych oprawek.

Dla kogo są przeznaczone okulary progresywne?

Okulary o soczewkach progresywnych zalecane są przede wszystkim osobom po czterdziestym roku życia. Zazwyczaj właśnie wtedy nasze oczy zaczynają mieć problemy z akomodacją. Objawia się to pogorszeniem widzenia obiektów zlokalizowanych w niewielkiej odległości od oczu. Zaradzić temu mogą okulary do czytania. Jednak dla osób używających jednocześnie okularów do tzw. dali wiąże się to z posiadaniem dwóch par i koniecznością ich wymiany, zależnie od okoliczności.

Rozwiązaniem tej niekomfortowej sytuacji jest wybór okularów progresywnych. Doboru parametrów soczewek musi dokonać lekarz okulista lub inna osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Z kolei wykonaniem okularów progresywnych powinien się zająć wykwalifikowany i doświadczony optyk, który pomoże w dobraniu pasujących oprawek, czy spersonalizowaniu okularów poprzez szkła barwione. Dzięki temu okulary są nie tylko progresywne, ale też przeciwsłoneczne.

Materiał partnera