Kobieta w łóżku szpitalnym

Jak działają materace przeciwodleżynowe?

U osób, które są unieruchomione w łóżku lub ich ruchy z powodu choroby są znacznie ograniczone, istnieje ryzyko powstawania odleżyn. Pojawiają się one skutek długotrwałego ucisku na tkanki ciała. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe, które powodują, że zarówno siła nacisku, jak i jego pole ulegają ciągłym zmianom. Jak działają takie materace?

W jaki sposób działa materac przeciwodleżynowy?

Tajemnica skutecznego działania materaca przeciwodleżynowego polega na jego specyficznej budowie. Wewnątrz materaca jest duża liczba komór powietrznych, o różnym kształcie i wielkości. Specjalnie zaprojektowany system na przemian napełnia je powietrzem i opróżnia, zmieniając przy tym jego ciśnienie. W wyniku tego komory unoszą się i opadają, a osoba leżąca na materacu porusza się w ten sposób, że naciski na poszczególne części ciała nie są stałe.

W przypadku, gdy w domu jest chora, leżąca osoba, dobrym wyjściem jest wypożyczenia materaca przeciwodleżynowego w takim miejscu, jak KAMMED. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanki chorego są ciągle pobudzone i przede wszystkim dociera do nich powietrze. Wszystko to zapobiega stałym naciskom na te same miejsca, dzięki czemu nie powstają odleżyny. Najlepszym działaniem charakteryzują się materace, w których dochodzi do ciągłych zmian ciśnienia i ilości powietrza w komorach. W takich przypadkach rany na skórze nie mają szansy powstać.

Jak materac przeciwodleżynowy wpływa na zdrowie chorego?

Działanie materaca przeciwodleżynowego poprawia ukrwienie tkanek. Krążąca krew zabezpiecza przed działaniem ucisków, ale przede wszystkim poprawia jakość procesów metabolicznych zachodzących w ciele. Dzięki temu naczynia pracują prawidłowo i nie dochodzi do zmian martwiczych tkanki. Ponadto materac przeciwodleżynowy utrzymuje stałą temperaturę ciała i odpowiedni stopień jego wilgotności.

Materace przeciwodleżynowe przede wszystkim są pewnym ułatwieniem dla osób, które opiekują się leżącymi chorymi. Przy ich używaniu nie ma konieczności częstych zmian pozycji ciała, co w przypadku braku takiego materaca trzeba by było robić ręcznie.

Komu przydaje się materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy jest przydatny osobie, która jest unieruchomiona w łóżku przez chorobę. Oznacza to, że nie może się samodzielnie poruszać. Lekarze zalecają w takich przypadkach zmianę pozycji chorego co cztery godziny. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Materac przeciwodleżynowy pozwala na zmianę położenia chorego o wiele częściej.

Materiał partnera