Terapia Hiperbaryczna (HBOT) Hyperbaric Oxygen Therapy dotlenienie organizmu

Jak działa komora hiperbaryczna?

W jaki sposób działanie komory hiperbarycznej wpływa na organizm człowieka? Tlen jest niezbędny do życia i nawet jego niewielkie braki przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Zastosowanie terapii hiperbarycznej może okazać się zarówno remedium na wiele dolegliwości, jak i formą profilaktyki. W jakich przypadkach i u kogo można zastosować leczenie tlenem?

Czym jest terapia hiperbaryczna?

Komory wykorzystywane są w terapii hiperbarycznej, zwanej także tlenową lub HbOT, od angielskiego Hyperbaric Oxygen Therapy. Ta metoda terapeutyczna polega na podawaniu stuprocentowego tlenu pod wyższym, ale nadal bezpiecznym ciśnieniem. Stopniowe zwiększanie jego stężenia we wdychanym przez pacjenta powietrzu ułatwia skuteczne dotlenienie wszystkich komórek organizmu, także tych objętych stanem zapalnym czy degradacją wynikającą z chorób różnego typu lub uszkodzeń innego pochodzenia. Tlen podawany w ten sposób i transportowany z krwią aktywuje komórki macierzyste, wspiera system detoksykacji oraz procesy naprawcze tkanek. Dociera także do układu limfatycznego.

Tlen aplikowany jest pod zwiększonym ciśnieniem, mogącym osiągać nawet trzykrotnie wyższe wartości niż ma wdychane powietrze atmosferyczne. Do tego celu konieczne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji, jaką jest komora hiperbaryczna.  W zależności od preferencji użytkownika można w niej siedzieć lub leżeć w trakcie wykonywania zabiegu. Pacjent, znajdując się wewnątrz, wdycha czysty tlen, który w takiej formie podania może działać na słabo ukrwione tkanki. W komorze przebywa się około godzinę, najlepiej w samej bieliźnie lub koszulce. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, ale w zależności od wrażliwości organizmu mogą pojawić się zawroty głowy, uczucie zmęczenia oraz mdłości i wymioty.

Zastosowanie terapii tlenem w sporcie, kosmetologii i medycynie

Zabiegi terapii tlenowej, przeprowadzane z użyciem komory hiperbarycznej, są powszechnie stosowane w sporcie, kosmetologii i medycynie. Jak się bowiem okazuje, tlen stanowi doskonałe lekarstwo, w dodatku podawane w najbardziej naturalnej formie, na szereg chorób wewnętrznych. Opóźnia też procesy starzenia i wspomaga regenerację wszelkiego rodzaju uszkodzeń i kontuzji.

Z dobrodziejstw czystego tlenu korzystają sportowcy, nie tylko wyczynowi, ale też osoby aktywne fizycznie, szukające sposobu na szybkie i skuteczne dotlenienie krwi. Dzięki terapii hiperbarycznej dochodzi u nich do szybkiej regeneracji nawet po intensywnym wysiłku, a sam tlen działa jak naturalny wspomagacz wydolności organizmu. Po tlen sięgają także osoby pragnące spowolnić procesy starzenia. Silnie wysycona tlenem hemoglobina działa od środka jak wysokiej klasy kosmetyk. Niweluje objawy zmęczenia, nawilża skórę od środka i dostarcza jej więcej składników odżywczych.

HbOT to przede wszystkim terapia polecana w leczeniu dolegliwości o różnym podłożu. Zapytany o wykorzystanie tlenu w terapii medycznej specjalista z Kliniki rehabilitacyjnej w Hotelu Mir-Jan w Lądku-Zdroju wyraźnie zaznacza:

Terapia tlenowa ma działanie profilaktyczne i może zapobiegać nowotworom oraz chorobom układu krążenia, które mogą prowadzić do zawałów lub udarów. Zabiegi w komorze hiperbarycznej działają także wspomagająco przy leczeniu schorzeń dermatologicznych, chorób układu nerwowego lub pokarmowego oraz urazów i ran o skomplikowanym przebiegu gojenia. Potwierdzono także skuteczność tej metody w terapii chorób przewlekłych takich, jak borelioza i powtarzające się migreny. Zauważane jest również duże znaczenie czystego tlenu w terapiach wspomagających poprawę stanu zdrowia osób chorujących na autyzm.

Potwierdzona skuteczność, a także bezpieczeństwo terapii tlenowej pozwalają na stosowanie jej u dorosłych i dzieci. Przed zabiegiem warto jednak dokładnie sprawdzić, w jakich warunkach sanitarnych będzie przeprowadzany oraz czy wybrany ośrodek dysponuje atestowaną komorą hiperbaryczną.

Materiał partnera