wkładki ortopedyczne

Jak dopasować wkładki korekcyjne do obuwia?

Problemy ortopedyczne dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niewłaściwy chód, bóle, nadmierne obciążenie i wady postawy – wszystkie te dolegliwości będące skutkiem trwałych wad i zniekształceń w obrębie stóp mogą skutecznie obniżać komfort życia. Na szczęście można temu zaradzić i zahamować rozwój zwyrodnień, a także skutecznie je leczyć. W tym celu konieczne jest sięgnięcie po odpowiednio dobrane wkładki korekcyjne do obuwia.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki korekcyjne to specjalnie zaprojektowane materiały, które służą do wyłożenia dna butów. Mają one za zadanie ustawienie stopy w odpowiedniej pozycji, sprzyjającej prawidłowej postawie i korygującej ewentualne wady w tym zakresie. Noszenie wkładki ortopedycznej pozwala zadbać o układ kostny i jego właściwy rozwój, zwłaszcza u najmłodszych, a także zapobiega dolegliwościom bólowym w obrębie stóp, stawów oraz kręgosłupa u dorosłych. Aby jednak wkładki dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być właściwie dopasowane do stopy. Istotne znaczenie ma tu rodzaj wady, z jaką mamy do czynienia. W zależności od budowy stopy dobiera się bowiem odpowiedni układ elementów stabilizujących i wzmocnień, które pozwalają na amortyzację i podparcie w newralgicznych miejscach. Przykładowo w przypadku stwierdzenia płaskostopia, należy zadbać o wsparcie łuku (poprzecznego lub podłużnego) stopy. Ważna jest również stabilizacja pięty i amortyzacja, co pozwala zmniejszyć zmęczenie stóp i pomaga na bóle stawów. Jeśli problemem są tzw. haluksy, to wkładka powinna stabilizować pierwszą głowę kości śródstopia wraz z paluchem koślawym. Ostroga piętowa wymaga natomiast odciążenia kości piętowej.

Nie bez znaczenia dla dobrego dopasowania wkładki jest również rodzaj obuwia, które nosimy. – Zaznacza ekspert ze sklepu medyczno-sportowego Medsport. – Zaleca się noszenie butów odpowiednio szerokich i zabudowanych tak, aby nie dopuścić do zaginania, podwijania i wysuwania wkładki korekcyjnej.

Komputerowe badanie stóp i indywidualne wkładki ortopedyczne

Jak wynika z poprzedniego akapitu, kluczowe znaczenie w dopasowaniu wkładki korekcyjnej ma określenie rodzaju i stopnia wady czy zniekształcenia w obrębie stopy. Aby jednak uzyskać trafną diagnozę i szczegółowo ocenić zakres danego zwyrodnienia oraz odpowiednio dopasować wkładki ortopedyczne, zaleca się wykonanie komputerowego badania stóp. Badanie to znajduje również zastosowanie w projektowaniu wkładek na indywidualne zamówienie, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku stwierdzenia więcej niż jednej wady postawy. Dobrana do konkretnych potrzeb wkładka stanie się nie tylko dużym udogodnieniem, ale będzie również posiadała właściwości lecznicze, które pomogą skorygować daną wadę.

Materiał partnera