materac przeciwodleżynowy

Jak dobrać materac zapobiegający odleżynom?

Materace przeciwodleżynowe znajdują szerokie zastosowanie w opiece nad osobami, które z powodu różnych schorzeń, niepełnosprawności, czy upływu czasu zmuszone zostały do leżenia w łóżku. Istnieje kilka wariantów materacy zapobiegających odleżynom, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat, aby dokonać dobrego wyboru.

Działanie materacy przeciwodleżynowych

Głównym zadaniem materacy przeciwodleżynowych jest zabezpieczenie osoby unieruchomionej przed powstaniem odleżyn. Odleżyny to inaczej martwica skóry powstała na skutek niedokrwienia tkanek. Materace dzięki swojej pracy stymulują ruch tkanek skóry, co pozwala na lepsze ich ukrwienie. Dzięki temu tkanki chorego nie tylko są stale pobudzane, a także doprowadzane jest do nich powietrze. Takie działanie chroni przed obumieraniem komórek. Dodatkowo materac zapobiegający odleżynom pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała i odpowiedni poziom wilgotności skóry osoby unieruchomionej. Używanie tego typu udogodnienia stanowi także element profilaktyki bólu.

Rodzaje materaców antyodleżynowych

Z dostępnych na rynku modeli materaców przeciwodleżynowych najbardziej popularne to materace pneumatyczne zmiennociśnieniowe. Ze względu na ich budowę, można wyróżnić dwa główne rodzaje:

  • Zmiennociśnieniowe materace bąbelkowe – zbudowane z niewielkich komór przypominających bąbelki, które naprzemiennie wypełniają się powietrzem. Tego typu materace poleca się dla osób o wadze poniżej 120 kg. Najbardziej skuteczne są w przypadkach, w których chory nie posiada jeszcze odleżyn, a materac ma zapobiegać ich powstaniu lub gdy odleżyny oceniane są jako I stopień.
  • Zmiennociśnieniowe materace rurowe – składają się z poprzecznie ułożonych komór w kształcie rurek, które podobnie jak w poprzednim przypadku, na zmianę napełniają się powietrzem. Tego typu materace cechują się większą stabilnością oraz wytrzymałością i dlatego polecane są dla osób o wadze powyżej 120 kg. Dobrze służą pacjentom, którzy posiadają już odleżyny wyższego stopnia, ponieważ możliwe jest wyjęcie komory znajdującej się pod raną. Niektóre modele z tej kategorii chwalone są także za niższy poziomu hałasu.

Jaki materac wybrać?

Materac przeciwodleżynowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu osoby unieruchomionej. Pacjenci nieposiadający takiego zabezpieczenia są w dużo większym stopniu narażeni na powstanie odleżyn. Wyleczenie już powstałej martwicy komórek jest zadaniem znacznie trudniejszym i bardziej czasochłonnym niż odpowiednia profilaktyka.

Ekspert ze Specjalistycznego Sklepu Zaopatrzenia Medycznego Medicus radzi: „Potrzeby każdego pacjenta są inne, w zależności od schorzenia, odczuwanych dolegliwości, wagi i ogólnego stanu psychofizycznego.” Dlatego więc najlepszym sposobem na dopasowanie odpowiedniego materaca antyodleżynowego jest konsultacja ze specjalistą, który weźmie pod uwagę wszystkie informacje.

Dofinansowanie do materaca

Przy zakupie materaca przeciwodleżynowego osobie chorej przysługuje dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, skąd można uzyskać do 280 zł. By otrzymać  świadczenie potrzebujemy zlecenia na wyrób medyczny od lekarza – na przykład pierwszego kontaktu. O refundację z NFZ na materac przeciwodleżynowy można ubiegać się raz na 3 lata.

Materiał partnera