masaż

Jak dobrać masaż do dolegliwości?

Historia masażu sięga starożytności, kiedy stanowił on naturalną metodę leczniczą. W starożytnych Indiach traktowany był jako część kompleksowej terapii nie tylko ciała, ale także ducha. Greckim sportowcom dobrą kondycję skóry i regenerację zapewniały masaże z użyciem oliwy z oliwek. Przez wieki rozwinęło się mnóstwo technik i rodzajów masażu, które są pomocne przy różnych dolegliwościach. Przeczytaj i dowiedz się, jak dobrać masaż do dolegliwości.

Jak masaż wpływa na organizm?

Masaż to metoda leczenia zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych dolegliwości. W bardzo dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie i przyczynia się do utrzymania równowagi ciała. Zabieg poprzez usuwanie obumarłych komórek naskórka, pobudza skórę do odnowy, dzięki czemu poprawia jej koloryt i elastyczność.

Masaż wpływa również na układ krwionośny, przyczyniając się do znacznej poprawy krążenia krwi. Pomaga dostarczyć tlen i substancje odżywcze do wszystkich tkanek i narządów w organizmie, a także sprawnie usunąć niepotrzebne produkty przemiany materii.

W przypadku układu nerwowego masaż sprawia, że rozluźniają się odpowiednie struktury, przez co łagodzi nerwobóle. Zwalcza stres i depresję, pomaga odprężyć się i zrelaksować

Pod wpływem masażu polepsza się również jakość przewodnictwa bodźców do układu mięśniowego. Zabieg relaksuje włókna mięśniowe, a jego odpowiednie techniki wpływają na utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowego. W masażach na różnego typu dolegliwości specjalizuje się Thai Lamai – Masaż Tajski w Poznaniu.

Który masaż wybrać?

Istnieje kilka rodzajów masaży. Najpopularniejsze z nich to:

  • masaż punktowy – inaczej zwany akupresurą, polega na uciskaniu przez kilka sekund określonych części ciała takich jak kark, plecy, głowa i ramiona, w celu zwalczenia bólów, lęków, a także skłonności do omdleń. Działa również hamująco na ataki kamicy nerkowej. Na początku masażysta lekko, kciukiem lub palcem wskazującym uciska określone punkty, później coraz mocniej, a pod koniec zabiegu znów słabo.
  • masaż aromaterapeutyczny – wykonywany jest przy pomocy naturalnych olejków eterycznych, pozwala całkowicie się odprężyć i pozbyć poczucia zmęczenia psychicznego i fizycznego. Jego techniki są zbliżone do masażu klasycznego, jednak cechuje go większa delikatność. Masaż aromaterapeutyczny pomaga zwalczyć dolegliwości związane z bólami menstruacyjnymi, nadciśnieniem tętniczym, migrenami, a także depresją,
  • masaż tajski – łączy w sobie akupresurę, statyczną jogę, a czasami także aromaterapię. Jego techniki polegają na głębokim uciskaniu różnych punktów na ciele i rozciąganiu mięśni, w celu wyrównania wewnętrznej energii organizmu. Ta forma masażu jest nieco bardziej energetyzująca od innych. Masażysta używa nie tylko dłoni, ale także łokci, przedramion, stóp oraz kolan. Ten rodzaj masażu zawiera w sobie również techniki masażu limfatycznego, który reguluje przepływ limfy, wzmacnia system odpornościowy i działa na organizm odprężająco. Jest szczególnie polecany osobom, które się odchudzają oraz tym, którym puchną nogi i ręce. Przyczynia się do zmniejszenia widoczności cellulitu. Zaleca się go po amputacji piersi, a także usunięciu węzłów chłonnych.

Masaż tajski zmniejsza poziom stresu i przemęczenia, zwalcza ból i poprawia elastyczność ciała,

  • masaż sportowy – stanowi element odnowy biologicznej, stosuje się w nim techniki podobne do wykorzystywanych w masażu klasycznym: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie i wibrację. Jednak różnica polega na tym, że tego typu masaż skupia się na określonym mięśniu, czy też grupie mięśniowej. Używa się również większej siły nacisku, dzięki której możliwa jest stymulacja tkanki głębokiej. Dedykowany jest osobom aktywnym fizycznie i profesjonalnym sportowcom. Masaż sportowy wspomaga regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, usuwa napięcie mięśni i zakwasy, a także zapobiega negatywnym skutkom, które mogą powstać w wyniku intensywnego treningu.
Materiał partnera