kobieta

Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Moda na świadomą pielęgnację włosów trwa. Ten temat jest popularny nie tylko wśród kobiet, ale także wśród mężczyzn. Wiele osób interesuje się tym, jak poprawić wygląd i kondycję kosmyków oraz wspomóc walkę np. z łupieżem lub łamliwością pasm. Aby osiągnąć efekt pięknych i zdrowych włosów, trzeba przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków, które będą dobrane do rodzaju Twoich kosmyków. Dowiedz się, co wybrać.

Półki drogerii uginają się pod kolorowymi kosmetykami przeznaczonymi do różnych rodzajów włosów i skóry głowy, przez co znalezienie idealnego produktu jest nieco utrudnione. Przetestowanie wszystkich preparatów byłoby niemożliwe. Jednak nie musisz tego robić, aby dobrać kosmetyki dla siebie. Wystarczy, że określisz porowatość włosów i ustalisz, jakich składników potrzebują Twoje pasma.

Jak określić porowatość włosów?

Coraz więcej marek dzieli swoje kosmetyki do włosów ze względu na ich porowatość. Zastanawiasz się, co oznaczają te określenia? To prosty sposób na to, żeby określić kondycję swoich kosmyków. Porowatość to nic innego jak stopień rozchylenia łusek włosów. Im bardziej przylegają do łodygi, tym niższa porowatość, a co za tym idzie zdrowsze pasma. 

Wyróżnia się trzy rodzaje kosmyków:

  • wysokoporowate – to włosy najczęściej kręcone, spuszone, podatne na stylizację i zmiany wilgotności powietrza, a także niesforne i często farbowane. Bardzo szybko schną,
  • średnioporowate – to pasma, które mogą być falowane lub proste, często się puszą, ale nie plączą się, delikatnie błyszczą i łatwo je wystylizować,
  • niskoporowate – to kosmyki zazwyczaj proste, choć odpowiednio pielęgnowane loki czy fale także mogą mieć niską porowatość. Błyszczące, miękkie, nie puszą się i łatwo się je czesze. 

Każdy typ kosmyków potrzebuje innych produktów. Kosmetyki do pielęgnacji włosów wysokoporowatych nie sprawdzą się dla niskoporowatych. Dlatego tak ważne jest ustalenie porowatości przed zakupami. 

Jakie składniki powinny mieć najlepsze kosmetyki do włosów? 

Aby móc wybrać odpowiednie produkty do swoich kosmyków, naucz się analizować ich składy. Znajdziesz je nie tylko na opakowaniach kosmetyków, ale także na stronach internetowych – np. w opisach poszczególnych produktów w Kozackiej Drogerii. Dzięki temu, że INCI jest głównie w języku angielskim, można bardzo szybko przetłumaczyć tajemnicze składniki kosmetyków na polski i poszukać informacji o tym, jaka jest ich rola.

Jednak sama znajomość składu nie wystarczy, ponieważ nie każdy z składnik będzie odpowiedni do Twojego typu pasm. Jeśli masz kosmyki o porowatości:

  • wysokiej, to sięgnij po kosmetyk do włosów ze składnikami o dużych cząsteczkach, jak proteiny mleka, jedwabiu czy pszenicy oraz oleje z omega 3 i 6, np. z ogórecznika. Unikaj olejów i maseł z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, które mogłyby wnikać głęboko we włókna i powodować ich obciążenie. Warto także z umiarem stosować kosmetyki z substancjami nawilżającymi, jak aloes, miód czy mocznik, aby nie wzmagać puszenia się pasm,
  • niskiej, to wybierz produkty ze składnikami małocząsteczkowymi, takimi jak np. ekstrakty ziołowe, substancje nawilżające, w tym mocznik i aloes oraz oleje kokosowy i murumuru, czy masło shea. Choć proteiny są pomocne w odbudowie włókien kosmyków, w przypadku niskoporowatych włosów powodować obciążenie. Nie nakładaj także zbyt często olejów, aby pasma nie straciły swojej objętości i blasku,
  • średniej, to pamiętaj, że te kosmyki dobrze wyglądają po użyciu produktów ze składnikami średniocząsteczkowymi takimi jak np.: proteiny jedwabiu i keratyny, substancje nawilżające, np. kwas mlekowy i aloes oraz oleje z przewagą omega 6 i 9. Ostrożnie nakładaj kosmetyki z gliceryną i olejem koksowym, bo mogą powodować puszenie się pasm.

Wiele osób uważa, że włosy przyzwyczajają się do stosowanych produktów, dlatego należy nieustannie używać nowych. Warto pamiętać, że po kilku miesiącach stosowania odpowiednich kosmetyków kondycja pasm może się poprawić. Dzięki temu zmniejszy się ich porowatość, a przez to zmienią się ich potrzeby. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nieustannie obserwować swoje włosy i dostosowywać zawartość kosmetyczki do ich wymagań. 

Wypróbuj pielęgnację zgodną z porowatością Twoich włosów i osiągnij efekt, o jakim od zawsze marzysz.