suplementy na wzmocnienie kości

Jak dbać o zdrowe kości?

Aby cieszyć się sprawnością przez długie lata, warto dbać o zdrowe kości i stawy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od pewnego momentu nie wystarczą już dieta i codzienna porcja ruchu, gdyż układ kostny starzeje się „po cichu” i – zwłaszcza po 60. roku życia – może nas niemiło zaskoczyć. Dlatego każdy, kto chce mieć kości mocne i zdrowe przez całe życie, powinien zapoznać się z zaleceniami, które pomogą utrzymać je w dobrej kondycji.

Tkanka kostna – co musimy o niej wiedzieć?

Tkanka kostna do pewnego wieku podlega samoistnej odnowie. Dużą rolę w tym procesie odgrywają odpowiednia dieta i zdrowy styl życia – to czynniki, które obok uwarunkowań genetycznych, mają największy wpływ na gęstość mineralną kości. Jest ona największa około 30. roku życia, ale niezależnie od wieku powinniśmy podejmować działania spowalniające jej spadek. Należy unikać kontuzji, a w uzasadnionych medycznie sytuacjach warto sięgnąć po suplementy na wzmocnienie kości.

Suplementy wzmacniające kości

Kiedy układ kostny nie nadąża z regeneracją, należy pośpieszyć mu z pomocą, aby nie dopadły go destrukcyjne schorzenia. Najgroźniejszym z nich pozostaje osteoporoza, objawiająca się spadkiem gęstości kośćca. W rezultacie kości stają się kruche i bardziej podatne na złamania. Łatwo przeoczyć początki choroby, ponieważ w pierwszej fazie przebiega zupełnie bezobjawowo. Wiedzą to lekarze, dlatego zalecają pacjentom wykonanie densytometrii oraz kontrolowaną suplementację wapnia, witaminy D i magnezu. W tym przypadku warto wybierać preparaty o potwierdzonej jakości, które znaleźć można w ofercie specjalistycznych firm, takich jak Formuła Zdrowia, dystrybutor naturalnych preparatów i suplementów.

Jak sobie radzić z zagrożeniami dla kości?

To pytanie do ortopedów i dietetyków, którzy obok suplementacji pierwiastkami wzmacniającymi tkankę kostną, podkreślają rolę zdrowego żywienia oraz regularnej, dostosowanej do wieku aktywności fizycznej. Ma to bezpośredni wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi, a dla kości niekorzystna jest zarówno zbyt niska masa ciała, jak i nadwaga czy otyłość. Zwiększają one ryzyko złamań, będących zwykle konsekwencją niezdiagnozowanego odwapnienia kości.

Aby zachować zdrowe, mocne kości nawet w zaawansowanym wieku, nie należy też lekceważyć żadnych kontuzji lub bolesności układu kostnego. W takim przypadku zawsze konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych i bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza, który wybierze najlepszą dla nas formę terapii.

Materiał partnera