Kupowanie leków

Jak bezpiecznie kupować leki?

Zakup leków zawsze powinien odbywać się przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności. W grę wchodzi bowiem ludzkie zdrowie. Tak więc wszelkie preparaty medyczne, także te wydawane bez recepty, muszą być kupowane wyłącznie w sprawdzonych placówkach, których wiarygodność można łatwo zweryfikować. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Przez internet czy stacjonarnie?

Dziś e-handel rozwija się prężnie i dotyczy to także aptek. Nie ma nic złego w kupowaniu leków przez internet, oczywiście z zastrzeżeniem, że zakup odbywa się z zaufanego źródła, strona internetowa wygląda wiarygodnie, a dana placówka, poza przestrzenią online, ma również adres stacjonarny, do którego odsyła w regulaminie lub w zakładce kontaktowej.

Omijaj takie strony internetowe, które oferują podejrzanie tanie, to znaczy znacznie poniżej średniej rynkowej, produkty. 

Oczywiście, to dość powszechna sytuacja, że towary kupowane przez internet są tańsze niż te nabywane stacjonarnie, bo odchodzą koszty związane choćby
z wynajmem placówki, natomiast nawet internetowe apteki mają swój orientacyjny pułap cen
 – tłumaczy specjalista z sieci aptek Apteki Codzienne.

Jest jeden wyjątek – jeśli leki oznaczone są jako produkty z krótkim terminem przydatności i taki termin jest od razu podany w opisie artykułu, to cena faktycznie może być obniżona nawet o 70%.

Leki refundowane a konkretna apteka

Zorientuj się, czy apteka, w której chcesz zakupić preparat, oferuje leki refundowane lub ich zamienniki. Najczęściej oznacza to, że masz do czynienia z zaufaną placówką, która działa w zgodzie z wymogami Ministerstwa Zdrowia.

O czym trzeba pamiętać w tym kontekście? Leki refundowane państwowo zawsze muszą być wydawane w tej samej cenie niezależnie od placówki. Dlatego potencjalnie bardziej opłaca się to stacjonarnie, bo w przypadku aptek internetowych dochodzą jeszcze koszty wysyłki.

Miej też na uwadze, że leki refundowane, które są wydawane jedynie na podstawie recepty, są dostępne do odebrania wyłącznie w placówce tradycyjnej. Nie można takich produktów zamawiać online z dostawą na przykład do paczkomatu.

Wybór renomowanej placówki

Rzadko zdarza się, by apteki stacjonarne, zwłaszcza te będące punktami partnerskimi lub siecią punktów, działały nielegalnie. Idealna jednak będzie sytuacja, gdy takie miejsce również dysponuje stroną internetową z opisem swojej działalności, poradami zdrowotnymi itd. To zdecydowanie buduje renomę i zwiększa zaufanie wśród klientów.

W najbardziej rekomendowanych aptekach oferowane są nie tylko leki i suplementy diety, ale także specjalistyczne kosmetyki, dedykowane osobom o sprecyzowanych potrzebach dermatologicznych. 

Materiał partnera