Inhalacje w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych

Inhalacje w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych

Inhalacje, nazywane też wziewaniami, to zabiegi polegające na wprowadzeniu leczniczego aerozolu do dróg oddechowych. Mogą wywoływać działanie miejscowe i ogólne. Sprawdźcie, jakie znaczenie mają inhalacje w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych i na czym one polegają.

Inhalacje indywidualne i grupowe

Inhalacje dzieli się na indywidualne oraz grupowe. Inhalacje indywidualne mogą być wykonywane z użyciem ustników lub w wydzielonej, jednoosobowej kabinie. Z kolei w inhalacjach grupowych może uczestniczyć jednocześnie wiele osób. W tym przypadku, aerozol wytwarzany jest przy użyciu specjalnych urządzeń, a najlepszy efekt inhalacji uzyskuje się w trakcie ruchu z użyciem kończyn dolnych. Wtedy bowiem wzrasta głębokość oddechu i zwiększa się wentylacja płuc.

Inhalacje suche i wilgotne

Innym podziałem inhalacji jest ten na inhalacje suche i wilgotne. W inhalacjach suchych leczniczym czynnikiem jest aerozol, który powstaje z rozpylenia suchej substancji. Wytwarza się go przy pomocy generatora suchego aerozolu solnego.

-W trakcie tego typu inhalacji prowadzi się zajęcia ruchowe lub oddechowe, wspierające docieranie aerozolu do konkretnych partii układu oddechowego. Po zakończonej sesji inhalacji urządzenie przechodzi do cyklu wentylacji, której celem jest oczyszczenie pomieszczenia z aerozolu i zanieczyszczeń bakteriologicznych, będących następstwem przebywania w nim wielu osób w tym samym czasie – tłumaczy ekspert reprezentujący Uzdrowisko Cieplice.

Jeśli chodzi o inhalacje wilgotne, to w ich przypadku aerozol ma postać mgły, czyli drobnych kropelek wytworzonych wskutek rozpylenia cieczy. Te inhalacje stosuje się w inhalacjach indywidualnych lub za pomocą nebulizatorów, gdyż nie posiadają właściwości bakteriobójczych. Ponadto, wilgotne inhalacje stosuje się też na otwartej przestrzeni w strefach nadmorskich i okołotężniowych.

Co dają inhalacje?

Stosowanie inhalacji jest wręcz koniecznością w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Wszystko dlatego, że:

  • oczyszczają drogi oddechowe,
  • zwiększają wydzielania śluzu,
  • działają pobudzająco i przekrwienne,
  • działają łagodząco,
  • pobudzają ruch migawkowy rzęsek w błonie śluzowej.

Terapia przy pomocy inhalacji polecana jest osobom cierpiącym na przewlekłe nieżyty gardła i nosa, choroby oskrzeli i płuc, alergie, zapalenie krtani (z wykluczeniem stanów ostrych), stany wyczerpania głosowego oraz inne choroby układu oddechowego. Zdecydowanie warto spróbować i poddać się takiej terapii – jej rezultaty mogą znacznie poprawić samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia.

Materiał partnera