higienizacja zębów

Higienizacja w profilaktyce stomatologicznej

Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Do gabinetu stomatologicznego zgłaszamy się z różnych powodów, nie tylko w celu leczenia. Istotną częścią jego działalności są działania profilaktyczne, zapobiegające próchnicy i rozwojowi innych chorób zębów i przyzębia. Na czym polega higienizacja i jaką rolę odgrywa w procesie profilaktycznym u dzieci i dorosłych?

Na czym polega higienizacja zębów i jakie są wskazania?

Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym to zabiegi oczyszczania zębów wykonywane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Dzięki profesjonalnej higienizacji jesteśmy w stanie usunąć kamień nazębny, bakteryjną płytkę nazębną czy osady powierzchniowe, co może być trudne lub nawet niemożliwe do osiągnięcia w domowych warunkach przy pomocy szczoteczki. Wskazaniem do przeprowadzenia higienizacji są m.in.: uwarunkowana genetycznie predyspozycja do próchnicy, zaleganie nieestetycznego osadu na zębach, problemy z doczyszczeniem zębów, częste picie kawy, herbaty, palenie papierosów, leczenie ortodontyczne i wybielanie zębów. Higienizacja składa się z kilku etapów. Są to skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Na czym polega każdy z nich?

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Skalng jest zabiegiem polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego, który ma zdolność do osadzania się w przestrzeniach między zębami, ale także w okolicach dziąseł. Nagromadzenie kamienia nazębnego może przyczynić się do wielu problemów z jamą ustną – do próchnicy, chorób dziąseł, krwawienia, a także do rozwoju parodontozy i nieprzyjemnego zapachu z ust. Skaling może by wykonywany kilkoma metodami: mechanicznie, ultradźwiękowo, laserowo i chemicznie. Teoretycznie u zdrowych osób zabieg ten nie powinien sprawiać bólu, jednak w przypadku nadwrażliwości zębów i niskiej tolerancji na ból zabieg może być nieprzyjemny.

Piaskowanie

Następnym etapem higienizacji zębów jest piaskowanie, umożliwiające usunięcie przebarwień i płytki nazębnej. Do tego etapu wykorzystywany jest sprzęt wyposażony w specjalną dyszę z wodą, powietrzem i drobinami czyszczącymi. Osoba wykonująca piaskowanie przemieszcza dyszę pod ciśnieniem po powierzchni zębów. Podczas tego zabiegu szkliwo zębów jest bezpieczne, usuwane są nieestetyczne przebarwienia wynikające z picia herbaty, kawy i palenia wyrobów tytoniowych. Bezpieczny sprzęt do piaskowania znajdziemy w dobrych gabinetach stomatologicznych, takich jak chociażby Studio Skrzat. Piaskowanie jest często wykonywanym zabiegiem przed planowanym wybielaniem zębów oraz jako zabieg  uzupełniający usuwanie kamienia nazębnego.

Polerowanie i fluoryzacja

Po zakończonym skalingu i piaskowaniu przychodzi pora na kolejny etap higienizacji, czyli polerowanie. Jeśli podczas tych dwóch zabiegów pozostały jakieś naloty, są one usuwane właśnie w tym etapie – czyli podczas szczotkowania z wykorzystaniem specjalistycznych past polerskich. Podczas polerowania wygładzona zostaje również powierzchnia szkliwa za pomocą specjalnych gumek. Polerowanie jest bardzo ważne, ponieważ na zębie pozbawionym zagłębień i bruzd osad i zanieczyszczenia mają trudniejsze zadanie, a to z kolei zapobiega powstawaniu ubytków, czyli popularnej wśród dzieci i dorosłych próchnicy. Ostatni etap higienizacji – fluoryzacja – może być przeprowadzony, ale nie musi. Zabieg ten polega na nałożeniu środka zabezpieczającego zęby przed próchnicą i nadwrażliwością szyjek zębowych. Warto tutaj podkreślić, że fluoryzacja ma sens, gdy wszystkie zęby są zdrowe.

Materiał partnera