fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapia w ciąży – co wolno, a czego nie?

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w ciele kobiety. Na ogół dotyczą one nie tylko wyglądu, ale i samopoczucia. Przyszłej mamie mogą towarzyszyć bóle kręgosłupa. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest regularna aktywność fizyczna, a także fizjoterapia. Jeśli tylko lekarz da zielone światło, można poddać się zabiegom, które wzmocnią mięśnie i pomogą walczyć z bólem. Dowiedz się, co wolno, a czego nie podczas fizjoterapii w ciąży.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia ma na celu poprawę siły mięśni oraz ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych. Jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności lub polepszenie kondycji psychoruchowej.

W fizjoterapii wykorzystuje się fakt, że organizm człowieka jest podatny na bodźce – wyjaśnia fizjoterapeuta ze Studia Treningowo- Fizjoterapeutycznego Never Average. Z tego względu w ramach zabiegów stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię. Dzięki nim możliwe jest pokonanie bólu i wzmocnienie siły mięśni. Poprawia się także ogólna kondycja.

Zabiegi pomagają w leczeniu schorzeń związanych m.in. z układem ruchowym, mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym. Przeznaczone są dla różnych grup. Wyróżnia się m.in. fizjoterapię dzieci, oraz seniorów. Ważne miejsce zajmuje także fizjoterapia kobiet w ciąży, która jest coraz popularniejsza wśród ciężarnych. 

Dlaczego warto korzystać z fizjoterapii w ciąży?

Fizjoterapia w ciąży jest pomocna przy łagodzeniu różnego rodzaju dokuczliwych objawów, które pojawiają się w ciągu kolejnych trymestrów. Skierowana jest ona do kobiet, które zmagają się z dokuczliwymi bólami pleców, bioder, bolesnymi stosunkami seksualnymi oraz nietrzymaniem moczu. Dolegliwości tego typu wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale przede wszystkim na psychikę kobiet. Właśnie dlatego warto korzystać z fizjoterapii w ciąży, ponieważ pomaga ona zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz wpływa na poprawę samopoczucia poprzez dobranie odpowiednich zabiegów i ćwiczeń.

Dzięki fizjoterapii kobiety w ciąży odzyskują sprawność, uwalniają się od bólu, a przede wszystkim poprawi się ich komfort psychiczny. Istnieje także duża szansa, że po porodzie szybciej wrócą do formy, szczególnie jeśli połączą fizjoterapię z regularną aktywnością fizyczną, dostosowaną do swoich możliwości i zgodną ze wskazaniami lekarza.

Jakie zabiegi fizjoterapii polecane są w ciąży?

Współczesna fizjoterapia daje wiele możliwości. Trzeba pamiętać jednak o tym, że dobór zabiegów w ciąży powinien być dostosowany zarówno do zaleceń lekarskich, jak i indywidualnych możliwości pacjentki. Najlepiej sprawdzają się jednak masaże oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Doskonałe rezultaty przynosi także gimnastyka w wodzie. Najważniejszym zadaniem fizjoterapii jest w tym przypadku uwzględnienie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, jak i poprawiających krążenie krwi. Kluczowe są także ćwiczenia oddechowe. Wszystkie z wymienionych zabiegów działają relaksująco i odprężająco, a przede wszystkim zmniejszają dolegliwości bólowe. 

Najważniejszą kwestią podczas fizjoterapii w ciąży jest przyjmowanie przez ciężarną właściwej pozycji, nie może bowiem dojść do ucisku żyły głównej. Fizjoterapeuta powinien zaproponować takie zabiegi, które z jednej strony zwiększą wydolność krążeniowo-oddechową, z drugiej zaś będą korzystnie wpływały na stan mięśni i miednicy. Wszystko to sprawi, że przyszła mama będzie się lepiej czuła zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 

Samopoczucie kobiet w ciąży ma bardzo ważne znaczenie nie tylko nich samych, ale także dla dziecka. Z tego powodu o ile są ku temu wskazania lekarskie, ciężarna powinna skorzystać z odpowiednio dobranych zabiegów fizjoterapii.

Materiał partnera