Wybielanie zębów

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Wybielanie zębów jest jednym z najpowszechniej stosowanych zabiegów stomatologii estetycznej. Jest to działanie dostępne i częste, więc jak to zwykle bywa, w związku z nim narosło sporo mitów. Wśród osób rozważających wybielanie jest wciąż jeszcze wiele nieufności spowodowanymi dziwnymi uprzedzeniami. Które twierdzenia na temat tego zabiegu są faktami, a które należą do nieprawdziwych plotek?

Wybielanie zębów u stomatologa może prowadzić do uszkodzenia szkliwa

Oczywiście jest to mit. Wiele osób uważa, że zabieg ten prowadzi do nadwrażliwości spowodowanej uszkodzeniem szkliwa, jednak wykonanie go w specjalistycznym gabinecie i przez doświadczonego stomatologa, nigdy nie skutkuje tak poważnymi efektami. Faktycznie, po zabiegu można zauważyć lekką nadwrażliwość, ale mija ona po krótkim czasie.

Wybielanie zębów w gabinetach takich, jak Dental Service, jest w pełni bezpieczne. Jest ono całkowicie bezbolesne, a używane przy nim preparaty wybielające zawierają naturalne substancje. Dziś już mało kto pracuje ze środkami zawierającymi silne środki chemiczne, na przykład nadtlenek wodoru, który kiedyś mógł sprawiać problemy.

Można skutecznie wybielić zęby w domu

Jest to następny, szkodliwy mit. Co prawda jest wiele preparatów wybielających, dostępnych w aptece, a nawet w sklepach internetowych, jednak samodzielnie je aplikując, sporo się ryzykuje. Nierównomierne rozprowadzenia, z efektem nierównego wybielenia to najmniejszy problem. Niestety może przydarzyć się przedawkowanie albo nietolerancja na konkretny składnik preparatu. Ponadto konsultacja u lekarza stomatologa wykluczy albo potwierdzi ewentualne przeciwskazania do zabiegu.

Wybielanie zębów jest dla każdego

To prawda. Jest to zabieg, który daje dobre rezultaty u każdego, pod warunkiem że zęby są zdrowe. Jednak nie każda kość daje się wybielić w równym stopniu. Ponadto niektóre plamy po leczeniu antybiotykami bywają niezmiernie trudne do wybielenia. W takich przypadkach często pada decyzja o zastosowaniu licówek.

Wybielanie nie daje wiecznego efektu

Jest prawdą, że wybielanie zębów w gabinecie trzeba powtarzać co jakiś czas. Najczęściej robi się to co 3 lata. Na częstotliwość przeprowadzania powtórnych zabiegów ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim są to nawyki żywieniowe, a więc np. picie dużych ilości kawy i herbaty. Bardzo istotne jest również czy pali się papierosy.

Kobietom w ciąży i karmiącym nie zaleca się wybielać zębów

Sprawa jest o tyle problematyczna, że nie przeprowadzano stosownych badań z powodu niepewności co do zdrowia płodu. Dlatego też uznaje się, że z takimi zabiegami najrozsądniej jest poczekać do końca karmienia piersią.

Materiał partnera