Implanty zębowe

Fakty i mity na temat implantów zębowych

Implanty zębowe stosowane są w stomatologii od lat. Mimo że coraz więcej pacjentów decyduje się na taki sposób zastąpienia ubytków w uzębieniu, mity na temat implantów nie znikają z powszechnych dyskusji. To często budzi strach i niechęć, a finalnie osoba zainteresowana nie decyduje się na zabieg implantacji i wybiera mniej komfortowe rozwiązanie. Jak odróżnić prawdę od fałszu w temacie implantów zębowych?

Mity na temat implantów zębowych

Pierwszym zarzutem, z którym spotykają się osoby rozważające wszczepienie implantów zębowych, jest podważenie zasadności tego rozwiązania. Można usłyszeć „Po co? Tańsza jest proteza, a efekt taki sam!”. To błędne przekonanie. Proteza zębowa jest rzeczywiście tańsza, ale nie jest rozwiązaniem stałym (protezę można w każdej chwili wyjąć), przez co różnica w komforcie jest znaczna. Implant jest przez pacjenta nieodczuwalny. Jest jak naturalny ząb. Proteza jest ciałem obcym.

Na temat przyjmowania się implantów również można napotkać dużo błędnych zastrzeżeń. Część osób twierdzi, że istnieje wysokie ryzyko odrzucenia implantu, powikłań oraz wystąpienia reakcji alergicznej. W rzeczywistości reakcja alergiczna jest niemożliwa, gdyż implanty wykonane są ze specjalnego obojętnego dla organizmu tytanu. Ryzyko odrzucenia implantu istnieje, aczkolwiek dzieje się to bardzo rzadko, a wywiad przeprowadzany z pacjentem przed wszczepieniem ma na celu wykluczenie takiego scenariusza.

Najczęstszą przyczyną porzucenia planów o wszelakich zabiegach jest strach przed bólem. O tym również przestrzegają osoby niewystarczająco zaznajomione z tematem implantów stomatologicznych. To wykluczone. Stomatologia prężnie się rozwija i od dawna stosuje się skuteczne znieczulenia czyniące wszczepienie całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym.

Fakty na temat implantów zębowych

Co w takim razie jest prawdą? Na pewno potrzeba zachowania nienagannej higieny jamy ustnej. Lecz to także zalecane, gdy pacjent posiada swoje naturalne uzębienie. Warto by osoba z implantami udawała się do gabinetu stomatologicznego przynajmniej dwa razy do roku w celu kontroli, a także przeprowadzenia profesjonalnej higienizacji. Takie i inne usługi stomatologiczne oferuje Klinika Uśmiechu w Łodzi. Odpowiednia troska pozwoli na posiadanie implantu przez długie lata.

Ważną sprawą są również przeciwwskazania do implantacji. Są to między innymi:

  • ciąża,
  • aktywny nowotwór,
  • infekcja,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca.

Warto wiedzieć, że osoby palące lub nadużywające alkoholu znajdują się w grupie osób podwyższonego ryzyka niepowodzenia zabiegu. Dlatego warto skończyć z używkami w trosce o własne zdrowie, a także w celu posiadania pięknego uśmiechu.

Materiał partnera