Higienizacja jamy ustnej

Elementy profilaktyki stomatologicznej

Odpowiednia profilaktyka stomatologiczna pomoże nam zachować zdrowe i mocne zęby oraz poprawić ich wygląd. Regularne dbanie o jamę ustną sprawi również, że pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ust. Podstawowym celem profilaktyki stomatologicznej jest dbanie o zęby oraz ich dobrą kondycję. Dzieci już od najmłodszych lat są uczone, aby myć zęby po każdym posiłku, dobrze się odżywiać i regularnie odwiedzać dentystę.

Higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta

Jak dobrze wiadomo,  profilaktyka stomatologiczna to nie tylko regularne  wizyty w gabinecie dentystycznym, ale również codzienna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to minimum. Jeżeli naprawdę zależy nam na zdrowych zębach, powinniśmy myć je po każdym posiłku, a w szczególności po zjedzeniu słodyczy. Bardzo ważne jest używanie nici dentystycznych, dzięki którym resztki jedzenia nie będą zalegały nam w przestrzeniach międzyzębowych. Warto zaopatrzyć się również w specjalny płyn do płukania jamy ustnej. Z diety powinniśmy wyeliminować wszelkie słodycze, gdyż bakterie tworzą wówczas kwaśne środowisko w jamie ustnej, demineralizując szkliwo, co może prowadzić do próchnicy. U dentysty w Mysłowicach z pewnością dowiemy się, jak dbać o higienę jamy ustnej, jaką szczoteczkę, preparaty czy nici dentystyczne wybrać.

Higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym

To jeden z elementów profilaktyki stomatologicznej. Polega na profesjonalnym oczyszczaniu zębów. Higienizacja pozwala przeciwdziałać próchnicy zębów i chorobom przyzębia. Usuwając kamień nazębny, zmniejszamy ilość bakterii, które powodują wiele groźnych dla zdrowia chorób. Zabieg higienizacji składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest skaling, który polega na usunięciu kamienia nazębnego nagromadzonego w szyjkach międzyzębowych – najczęściej za pomocą ultradźwięków. Następny etap to piaskowanie, czyli usunięcie z powierzchni zębów osadu i drobinek kamienia nazębnego, jaki pozostał po skalingu. Piaskowanie to dobry sposób na pozbycie się przebarwień powstałych na skutek picia kawy, czerwonego wina oraz palenia papierosów. Dzięki polerowaniu usuniemy osad i mikroprzebarwienia przy pomocy miękkich szczoteczek z użyciem specjalnych past. Zabieg ten daje odczucie gładkości na powierzchni zębów.

Fluoryzacja polega na zaaplikowaniu na oczyszczone zęby roztworu fluoru. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa oraz zredukowanie prawdopodobieństwa wystąpienia próchnicy – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem stomatologiem z kliniki Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej.

Jednym z elementów profilaktyki stomatologicznej jest również lakowanie bruzd zębowych. Jest to szybki i bezbolesny sposób zapobiegania rozwojowi próchnicy. Wizyty w gabinecie należy składać regularnie, najlepiej, co pór roku. Pamiętajmy, że odpowiednia profilaktyka stomatologiczna pozwoli zachować nam zdrowe i mocne zęby.

Materiał partnera