grzybica paznokci

Działanie lakierów przeciwgrzybiczych do paznokci

Jednym ze sposobów leczenia grzybicy paznokci jest stosowanie lakierów przeciwgrzybiczych. Pozwalają one nie tylko szybciej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i poprawić wygląd paznokci, ale także zapobiegają nawrotom choroby. Z tego względu warto stosować lakiery przeciwgrzybicze, gdy dłuższy czas przebywamy w obuwiu, które utrudnia skórze swobodne oddychanie, pocą się nam stopy lub często korzystamy z pływalni i sauny.

W jaki sposób działa lakier przeciwgrzybiczy?

Lakier przeciwgrzybiczy do paznokci tworzy na nich ochronną warstwę. Dzięki zastosowaniu składników, które tworzą niekorzystne środowisko do rozwoju grzybów, pomaga ograniczyć namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów oraz skraca czas leczenia przeciwgrzybiczego. Lakiery do paznokci, które przeznaczone są do stosowania wspomagająco w leczeniu grzybicy paznokci, pomagają zredukować ryzyko nawrotu choroby, przyśpieszają regeneracją podatnej na uszkodzenia, kruchej płytki paznokcia, a także dogłębnie ją odżywiają i wzmacniają. Zawierają one składniki słynące ze swoich właściwości antyseptycznych i przeciwgrzybiczych m.in. olejek z drzewa herbacianego, który od wieków stosowany jest w leczeniu grzybicy i innych schorzeń skóry. Aby lakier przeciwgrzybiczy działał efektywnie, konieczne jest jego prawidłowe stosowanie. Preparat należy nakładać na umyte i dokładnie osuszone paznokcie przy pomocy dołączonego pędzelka. Lakierem należy dokładnie pokryć całą płytkę paznokcia i poczekać z włożeniem skarpetek oraz butów do momentu aż preparat wyschnie. Lakier stosuje się zazwyczaj raz dziennie do momentu, gdy objawy grzybicy ustąpią. Można stosować go też profilaktycznie po zakończeniu leczenia grzybicy, dzięki czemu paznokcie staną się bardziej odporne na działanie chorobotwórczych grzybów.

Lakier przeciwgrzybiczy utrudnia rozwój chorobotwórczych grzybów w obrębie paznokci. Dzięki zawartym w nim składnikom wspomaga regenerację płytki paznokcia i przyśpiesza jego odrastanie – wyjaśnia ekspert z firmy COSMET-NATURE DYSTRYBUTOR PRODUKTÓW FIRMY ASEPTA.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Grzybica stóp i paznokci to powszechny problem nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci i młodzieży. Rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów sprzyja noszenie nieprzewiewnego obuwia, które powoduje pocenie się stóp, zapominanie o noszeniu klapek podczas wizyty na basenie, w saunie lub pod prysznicem, a także ogólny stan zdrowia, bo osłabiony organizm jest łatwym celem dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie bez znaczenia jest też codzienna higiena, która powinna uwzględniać stosowanie środków myjących i pielęgnacyjnych o działaniu ograniczającym nadmierne wydzielanie potu i zmniejszającym liczbę rozwijających się na skórze bakterii oraz grzybów. Grzybica sprawia, że paznokcie stają się kruche, łamliwe oraz zmieniają swoją barwę na żółtą lub żółto-szarą. Lakier przeciwgrzybiczy powinno się zastosować już przy pierwszych objawach choroby, które obejmują osłabienie płytki paznokcia oraz zmianę jej zabarwienia. Równocześnie mogą też występować objawy grzybicy skóry, czyli swędzenie, nadmierne złuszczanie się naskórka oraz pękanie skóry.

Materiał partnera