koncentrator tlenu

Działanie i zastosowanie koncentratorów tlenu

Koncentratory tlenu to urządzenia przeznaczone do tlenoterapii. Korzystają z nich głównie osoby ze schorzeniami związanymi z układem oddechowym, choć ich zastosowanie jest znacznie szersze. Z powodzeniem można z nich korzystać nie tylko w szpitalach, ale także w domach, co pozytywnie wpływa na komfort życia chorych. Czym są i jak działają koncentratory tlenu? Kiedy stosować koncentratory tlenu? Odpowiadamy.

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to specjalistyczne urządzenie medyczne przeznaczone do tlenoterapii. W przeciwieństwie do butli tlenowych koncentratory same wytwarzają potrzebny pacjentowi tlen. Pobierają one powietrze z otoczenia, absorbując przy tym azot. Dzięki takiemu procesowi choremu podawany jest tlen w stężeniu 93-96%.

W powietrzu znajduje się jedynie 21% tlenu. Pozostałe składniki to azot (78%) oraz inne gazy w śladowych ilościach (1%). Taka zawartość tlenu jest niewystarczająca dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego czy cierpiących na zaburzenia oddychania spowodowane innymi jednostkami chorobowymi, na przykład sercowymi czy nowotworowymi.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu, jak już wspomnieliśmy, swoją zasadę działania opiera na pobieraniu powietrza z otoczenia. W dalszej kolejności urządzenie absorbuje azot z pobranego powietrza, podając pacjentowi tlen o stężeniu od 93% do 96% w zależności od ustawionego przepływu. Tlen ten nazywany jest tlenem medycznym. Aby skorzystać z koncentratora tlenu, wystarczy włączyć urządzenie oraz założyć maskę lub wąsy tlenowe.

Ustawienia dotyczące przepływu tlenu powinny być dostosowane do zaleceń lekarza. Należy się do nich bezwzględnie stosować, aby tlenoterapia była skuteczna. Co ważne, przed każdym skorzystaniem z koncentratora tlenu należy uzupełnić zbiornik na wodę lub wymienić ją na nową. Do tego celu powinno się używać jedynie wody destylowanej. Dzięki niej zapobiegniemy wysuszeniu błon śluzowych pacjenta.

Koncentratory tlenu warto kupować od sprawdzonych dostawców, którzy oferują sprzęt zgodny z europejskimi normami dotyczącymi tlenoterapii. Jednym z nich jest firma Partner-Med, która jako jedyna w Polsce posiada autoryzację na sprzedaż i serwis koncentratorów tlenu serii Perfecto2V o przepływie 5l/min oraz Platinum z przepływem do 9l/min.

Należy wspomnieć, że w przypadku kiedy stężenie tlenu spada poniżej 88% uruchamiany jest alarm informujący o spadku stężenia podawanego tlenu. Alarm również uruchomi się, jeśli przepływ tlenu do pacjenta jest zaburzony, np. w wyniku zagięcia lub przyciśnięcia wężyka dostarczającego tlen do maski czy  wąsów tlenowych. Informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ informuje o nieprawidłowej pracy urządzenia, dbając jednocześnie o prawidłową kurację.

Kupując koncentrator tlenu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry stężenia tlenu i wystrzegać się urządzeń oferujących stężenie od 30 do 96%. Należy wybierać te urządzenia, które oferują między 93 a 96%, a przy spadku do 88% wszczynają alarm.

Kolejnym parametrem jest głośność urządzenia (40dB), co jest istotne podczas snu. Zbyt głośne urządzenie będzie zaburzać sen, co w efekcie pogorszy stan zdrowia pacjenta. Kolejnym parametrem jest zużycie prądu. Koncentrator jest urządzenie przygotowanym do 24h pracy, więc ten parametr (około 300W) istotnie wpływa na rachunki za prąd.

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu to nieoceniona pomoc dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, na przykład POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) czy mukowiscydozą. Tlenoterapię włącza się także w przypadku chorób sercowych, które powodują duszności, na przykład niewydolności serca, a nawet nowotworów.

Materiał partnera