drenaż limfatyczny ręczny

Drenaż limfatyczny na choroby żylne dolnych kończyn

Choroby i zaburzenia funkcjonowania naczyń żylnych zyskały już miano choroby cywilizacyjnej. Wszystko dlatego, że dotykają coraz więcej osób w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Według szacunków nawet czterech na dziesięciu Polaków cierpi na schorzenia żył, w tym żylaki czy niewydolność krążenia obwodowego. Drenaż limfatyczny kończyn dolnych może uchronić nas przed rozwojem chorób żylnych – kiedy warto go stosować?

Na jakiej zasadzie działa drenaż limfatyczny? 

Drenaż limfatyczny to zabieg fizjoterapeutyczny w formie masażu uciskowego, który pobudza cyrkulację chłonki (limfy) oraz krążenie krwi, w efekcie poprawiając odżywienie komórek i usuwanie produktów przemiany materii z organizmu. Drenaż dzieli się na ręczny, wykonywany manualnie przez fizjoterapeutę, i mechaniczny, wykorzystujący specjalistyczne urządzenie sterujące procesem masażu poprzez wypełnianie powietrzem komór w mankietach zakładanych na nogi (lub inne części ciała) pacjenta.

Jakim chorobom żylnym nóg zapobiega masaż limfatyczny? 

Regularnie stosowany drenaż limfatyczny ręczny czy mechaniczny bardzo pozytywnie wpływa na cały organizm, likwidując obrzęki i zastoje chłonki, zmniejszając opór krwi w tętnicach i przyspieszając jej przepływ. Jest więc bardzo ważnym i cenionym elementem profilaktyki wielu schorzeń żylnych występujących w obrębie kończyn dolnych, w tym żylaków, które pojawiają się u niemal połowy kobiet i jednej dziesiątej mężczyzn w Polsce.

Masaż limfatyczny jest zalecany również w zespole ciężkich nóg, niewydolności układu krążenia objawiającej się nieustannie zimnymi stopami, a także osobom szczególnie narażonym na choroby żylne nóg, czyli wykonującym pracę stojącą lub wymagającą długiego siedzenia bez zmiany pozycji, oraz kobietom, które niedawno rodziły. Również nawracające obrzęki kończyn dolnych są wskazaniem do drenażu.

Czy każdy może stosować drenaż? Przeciwwskazania do zabiegu 

Profesjonalny drenaż limfatyczny, z jakiego można skorzystać m.in. w salonie MedSport w Piekarach Śląskich, w przypadku występujących już chorób żylnych trzeba skonsultować z lekarzem. Choć niektórym osobom z zaburzeniami krążenia czy pojawiającymi się już żylakami taka terapia jest zalecana, istnieje również szereg przeciwwskazań. Wśród schorzeń układu krążenia trzeba tutaj wymienić przede wszystkim zakrzepowe zapalenie żył, miażdżycę, niewyrównane nadciśnienie i żylaki podudzia. Fizjoterapeuta powinien poinformować o tym pacjenta i w razie wątpliwości skierować go na konsultację do lekarza flebologa.

Materiał partnera