wkładki ortopedyczne

Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne pomagają w leczeniu różnych schorzeń stóp. Są wykonywane indywidualnie dla pacjenta i mogą być dyskretnie zakładane w zwykłych butach codziennego użytku. Materiały, z których wykonane są wkładki do butów, różnią się w zależności od celu leczenia. Może być to skóra, tworzywa sztuczne, a nawet materiały sztywniejsze, takie jak korek lub kombinacje drewna i skóry. Dostępne są także wkładki żelowe. Buty i wkładki powinny stanowić jednostkę funkcjonalną, dlatego podczas dopasowywania wkładek lekarz ogląda również obuwie pacjenta. Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Rodzaje wkładek ortopedycznych i przyczyny ich stosowania

W zależności od objawów i celu leczenia wyróżnia się kilka rodzajów wkładek ortopedycznych. Najczęściej stosowane są wkładki korygujące płaskostopie. W znaczny sposób poprawiają komfort chodzenia osobom cierpiącym na płaskostopie podłużne i płaskostopie poprzeczne. Jako profilaktykę tej wady zaleca się wkładki niepełne, odciążające. Poza profilaktyką płaskostopia pomagają także w przypadku haluksów i ostrogi piętowej, ponieważ poprzez swoje działanie odciążające znacznie zmniejszają dolegliwości bólowe. Odciążające działanie mają również wkładki dla osób chorujących na cukrzycę i stopę cukrzycową.

Technik ortopeda z Poznańskiej Protezowni Ortopedycznej mówi: Stopa cukrzycowa wiąże się ze szczególnie wrażliwą podeszwą, dlatego tego typu wkładki dodatkowo są wykonane ze specjalnych, antybakteryjnych i przepuszczających powietrze materiałów. Sportowcy, w celu minimalizacji ryzyka kontuzji, mogą używać wkładek żelowych, które poza działaniem profilaktycznym poprawiają komfort noszenia obuwia, dzięki czemu mogą być używane przez każdego.

Wkładki żelowe sprawdzą się jako pomoc u osób z bólem w obrębie śródstopia, zmniejszoną ilością tkanki miękkiej w podeszwie stopy, nerwobólami podeszwy oraz u chorych na choroby reumatyczne.

W przypadku już występujących urazów w obrębie stóp przydatne są wkładki unieruchamiające. Wkładki takie są często używane po operacjach, aby unieruchomić stawy w śródstopiu i przedostopiu w celu ochrony rany chirurgicznej do czasu jej zagojenia.

Wkładek użyć można również w sytuacji niestabilności stawu skokowego. Osobną kategorię stanowią wkładki specjalistyczne indywidualnie dopasowywane do wady, na przykład kompensujące różnicę w długości nogi. Nowością są wkładki nazywane proprioceptywnymi, których rolą jest aktywny wpływ na napięcie mięśniowe. Działają aktywując mięśnie stopy i w ten sposób wpływają na sposób chodu w chorobach neurologicznych mózgu lub rdzenia kręgowego.

Wkładki ortopedyczne – praktyczne porady

Przed wizytą u lekarza ortopedy warto wiedzieć, jak wygląda badanie. Zanim lekarz przepisze odpowiednie wkładki ortopedyczne, dokładnie bada stopy, sprawdza ruchomość stawów, mierzy długość i osie nóg oraz zwraca uwagę na modzele lub widoczne punkty ucisku. Do badania postawy może użyć specjalnej pianki, w której odbija się ślad stopy.

W przypadku bardziej szczegółowych, elektronicznych pomiarów nacisku stopy, używa się podoskopu. Za pomocą komputera lekarz ocenia, które części podeszwy stóp są najbardziej obciążone. W bardziej skomplikowanych przypadkach chirurg ortopeda wykonuje odlew gipsowy chorej stopy, co daje kompleksowy trójwymiarowy jej obraz. Na podstawie odlewu wkładki ortopedyczne wykonywane są indywidualnie i precyzyjnie na sterowanej komputerowo frezarce.

Stosowanie wkładek ortopedycznych nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jedynie początkowo nowe wkładki mogą powodować dyskomfort. W szczególności diabetycy i pacjenci ze zmniejszonym odczuwaniem bólu powinni regularnie kontrolować stopy pod kątem urazów w ciągu pierwszych kilku dni. Zaadoptowanie stopy do nowej pozycji wymaga czasu, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza. Efekty stosowania wkładek zależą od systematyczności – trzeba je więc wkładać do butów zawsze, gdy jest to możliwe.

Materiał partnera