Dlaczego warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr?

W ostatnich tygodniach bardzo dużo się mówi o pulsoksymetrach, czyli o urządzeniach medycznych, o których do tej pory tak naprawdę mało kto nawet słyszał. Te proste, dostępne w aptekach urządzenia elektryczne służą do wykonywania nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. W artykule opisujemy, w jaki sposób działają pulsoksymetry, kiedy i dlaczego ich posiadanie w swojej domowej apteczce może być pomocne oraz jakie są obecnie dostępne w aptekach rodzaje pulsoksymetrów.

Co to jest pulsoksymetr?

Jak już napisaliśmy we wstępie teksty, pulsoksymetry służą do wykonywania bezinwazyjnych pomiarów poziomu saturacji krwi. W tym celu urządzenie to wykonuje metodą pulsoksymetrii pomiary pochłaniania przez czerwone krwinki we krwi  promieniowania o dwóch różnych długościach fal. Korzystający z pulsoksymetru pacjent w efekcie widzi na urządzeniu wyniki odczytu saturacji, czyli stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem. Oprócz tego pulsoksymetry jednocześnie też mierzą wysokość tętna.

Rodzaje pulsoksymetrów?

Istnieją dwa rodzaje dostępnych w aptekach pulsoksymetrów:

  • Pulsoksymetry napalcowe – Takie urządzenia są zakładane na palec i dzięki wbudowanym czujnikom są w stanie mierzyć saturację i tętno. Największą zaletą tego typu pulsoksymetrów są niewielkie rozmiary, łatwość stosowania oraz stosunkowo niska cena.
  • Pulsoksymetry nadgarstkowe – Tego typu pulsoksymetry są stosowane m.in. do pomiarów saturacji krwi u dzieci. U dorosłych pacjentów, wykorzystuje się przy dokonywaniu pomiarów także dodatkowy czujnik, które zakłada się na palec.

Takich pulsoksymetrów nie stosuje się oczywiście w przychodniach medycznych i w szpitalach. W nich stosowane są znacznie większe i mające nieco więcej funkcji pulsoksymetry stacjonarne.

W jakich sytuacjach warto jest mieć pulsoksymetr?

Posiadanie w domu własnego pulsoksymetru zalecane jest przede wszystkim osobom, które przebywając  w domu, są w trakcie leczenia chorób układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego lub chorób serca. Takie urządzenie może być też przydatne dla osób, które chorują na cukrzycę oraz dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, często trenują, a nawet przygotowują się do jakichś zawodów. Możliwość samodzielnego mierzenia poziomu saturacji krwi pozwala bowiem np. prawidłowo zaprogramować swój cykl treningowy. W ostatnim czasie mówiąc o pulsoksymetrach często mówi się jednak przede wszystkim o pacjentach, którzy przebywają w izolacji domowej z powodu zakażenia Covid-19.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro: Pacjenci, którzy przebywają w domu w izolacji w rezultacie otrzymania pozytywnego wyniku testu na Covid-19 na pewno powinni korzystać z pulsoksymetrów. W pierwszej fazie choroby poziom saturacji krwi nie powinien być niższy niż 95%, ale w kolejnych fazach, wraz z rozwojem choroby, poziom ten może zacząć spadać i w momencie, w którym będzie już poniżej tych 95% pacjent może mieć już poważne problemy z oddychaniem i wówczas powinien się pilnie skontaktować z lekarzem. Oczywiście nie u wszystkich pacjentów koronawirus może skutkować takimi objawami, ale zawsze jest lepiej mieć to pod kontrolą, nawet dla własnego spokoju.  

Jakie powinny być prawidłowe wyniki badania pulsoksymetrem?

Prawidłowy poziom saturacji krwi u zdrowej osoby wynosi między 95 a 99%.  Każdy wynik poniżej tej normy powinien być dla pacjenta od razu ostrzeżeniem, ze coś jest z nim nie tak. Wyniki saturacji krwi poniżej 90% są natomiast wskazaniem, że ma się do czynienia z ostrą niewydolnością oddechową, która może stanowić duże zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale tez dla życia. Od razu też w takich sytuacjach powinno się skonsultować  w tej sprawie z lekarzem.

Materiał partnera