Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Nie od dziś wiadomo o tym, jak wielki wpływ na ludzkie zdrowie ma sposób odżywiania. Prawidłowo zbilansowana dieta wpłynie pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania – dzięki niej polepszy się nastrój, koncentracja i zdolności umysłowe oraz ogólne zdrowie fizyczne. Niestety, w dobie wiecznego pośpiechu często nie mamy czasu odpowiednio się odżywiać. Pijemy jedną kawę za drugą, wypłukując z organizmu potrzebne minerały, a za posiłek służą nam jedzone w biegu, często niezbyt zdrowe przekąski. Aby cieszyć się długim zdrowiem, pożyteczne może okazać się wzbogacanie codziennej diety w suplementy.

W czym pomogą suplementy diety?

Głównym zadaniem suplementów jest eliminowanie niedoborów substancji odżywczych oraz chronienie organizmu przed ich negatywnymi skutkami. Oczywiście, w idealnych warunkach człowiek wszelkie wartościowe substancje powinien pozyskiwać w pełni z pożywienia. Niestety, nasze szybko rozwijające się społeczeństwo, oprócz ogromnych benefitów wynikających z postępu technologicznego, aktualnie musi mierzyć się ze znacznym pogorszeniem jakości pożywienia. Coraz bardziej przetworzona żywność nie sprzyja w zachowaniu dobrej kondycji organizmu – szczególnie, że właśnie te najbardziej przetworzone produkty są często pierwszymi, po które sięgamy. Suplementy diety pomogą nam odzyskać potrzebną równowagę, choć – co od razu należy zaznaczyć – nigdy nie zastąpią w pełni rozsądnych wyborów żywieniowych. Pamiętajmy o tym, ponieważ suplementy wyłącznie w połączeniu wraz z racjonalną dietą dadzą naprawdę dobre i zauważalne efekty.

Kto powinien przyjmować suplementy diety?

Istnieje wiele sytuacji, w których przyjmowanie suplementów może okazać się ważne. Jednym z nich jest zbyt mała ekspozycja na słońce (zwłaszcza zimą i jesienią) i wiążące się z nią spore niedobory witaminy D3. Przy niewielkich ilościach tej witaminy w organizmie może wystąpić znaczny spadek nastroju, a nawet poważne zaburzenia nastroju w postaci stanów depresyjnych. Suplementacja tego składnika okaże się naprawdę ważna w przypadku mieszkańców krajów, które przez większą część roku nie mogą cieszyć się słoneczną pogodą.

Innym przypadkiem są sportowcy, którzy stosują dietę redukcyjną lub też są w trakcie stosowania diety wysokowęglowodanowej – niezwykle ubogiej w większość substancji odżywczych. Przyjmowanie odpowiednich suplementów może pomóc w osiąganiu lepszych wyników, a w przypadku sportowców zmagających się z kontuzją – może umożliwić szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Również osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską powinny poważnie rozważyć stosowanie suplementów diety. Nawet jeśli dieta roślinna jest dobrze zbilansowana, to i tak nie możemy znaleźć w niej bardzo ważnej witaminy B12, jaka naturalnie występuje wyłącznie w produktach mięsnych. Jest to szczególnie groźna sytuacja, ponieważ niedobór witaminy B12 może prowadzić nawet do anemii.

Jeszcze inną grupą docelową dla suplementów diety są kobiety w ciąży. Podczas tego wyjątkowego okresu powinny one dbać o przyjmowanie m.in. kwasu foliowego, żelaza oraz jodu.

Materiał partnera