dentysta

Dlaczego warto mieć stałego dentystę?

Dużo osób próbuje znaleźć odpowiedniego dentystę dopiero wówczas gdy zaczynają zauważać u siebie jakieś problemy. Zaczyna ich boleć ząb lub mają kłopoty związane np. z brzydkim zapachem z ust. Jest to jednak błąd, ponieważ tylko mając stałego dentystę można się przyzwyczaić do wykonywania regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie i zapobiec dzięki temu problemom związanym np. ze zbyt późnym zdiagnozowaniem choroby próchnicowej zębów.

Jakie korzyści daje umawianie się stale do tego samego dentysty?

Statystycznie tylko około 30% Polaków przestrzega zasady mówiącej o konieczności umawiania się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym co najmniej raz na pół roku. Jest to związane przede wszystkim z odczuwaniem strachu przed leczeniem stomatologicznym. Mając stałego dentystę, któremu udało nam się zaufać na pewno jednak więcej nie będziemy się bali, tylko będziemy się zgłaszali do gabinetu po to, żeby sprawdzić, czy w jamie ustnej nie rozwijają się żadne choroby.

Pacjenci, którzy umawiają się na wizytę kontrolną w gabinecie tylko wówczas, gdy zaczynają odczuwać ból, na pewno nie będą w stanie tak samo dobrze zadbać o dobry stan jamy ustnej, jak ci, którzy regularnie sprawdzają stan uzębienia.

Dobra znajomość zgryzu pacjenta i konsekwencja w prowadzeniu leczenia

Stałe umawianie się na wizyty kontrolne u jednego stomatologa może być też korzystne dla osiąganych efektów leczenia. Jeżeli dentysta dobrze zna pacjenta i ma z nim regularny kontakt, z pewnością będzie mu u niego łatwiej wykrywać na bieżąco wszystkie niepokojące zmiany. Jeżeli za każdym razem będziemy szukali innego stomatologa, tak naprawdę będziemy zaczynali od nowa. Poszukiwania na zasadzie wpisywania w wyszukiwarkę internetową haseł typu: dentysta na Mokotowie w Warszawie, czy dentysta w Gdańsku sprawi, że nigdy nie będziemy mieć pewności, że specjalista, do którego trafiliśmy na pewno poświęci nam tyle uwagi, żeby dokładnie poznać nasze warunki zgryzowe i dobrać właściwą metodę profilaktyki i leczenia.

Jak poznać, że stomatolog, do którego umówiliśmy się na wizytę jest godny zaufania?

Powierzenie dentyście odpowiedniego zaufania wymaga najpierw znalezienia odpowiedniego specjalisty. W pierwszej kolejności, jeszcze podczas szukania gabinetu i stomatologa, do którego będziemy chcieli umówić się na wizytę, pacjenci najpierw szukają opinii na temat przyjmujących w okolicach lekarzy w Internecie. Jeżeli dany dentysta ma wyłącznie dobre oceny to na pewno łatwiej jest im podjąć decyzję, żeby to właśnie do niego się umówić. Jest to szczególnie ważne w przypadku szukania stomatologów dziecięcych. Jak wiadomo dzieci są trudnymi pacjentami, do których trzeba mieć dużo cierpliwości. Dobry stomatolog dziecięcy musi więc umieć nawiązać z małymi pacjentami dobry kontakt i to właśnie ten element zazwyczaj jest oceniany przez rodziców w publikowanych w sieci opiniach.

Będąc pierwszy raz u danego dentysty sami też powinniśmy dokonać oceny jego pracy i tego, w jaki sposób podchodzi do pacjentów. Przede wszystkim warto jest sprawdzić i ocenić, w jaki sposób dentysta podchodzi do swoich pacjentów. Czy tylko sprawdza stan zębów i jamy ustnej, żeby przeprowadzić niezbędne leczenie, czy też daje pacjentowi wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób powinien zmienić swoje nawyki, żeby móc zapobiec podobnym objawom w przyszłości. Już po wizycie warto jest też zwrócić uwagę na to, czy np. wstawione wypełnienia są trwałe i czy po pewnym czasie nie trzeba ich naprawiać.

Materiał partnera