Zdrowe stopy

Dlaczego warto dbać o zdrowie stóp?

Zdrowie stóp wpływa na nasze samopoczucie. Schorzenia i dolegliwości bólowe w obrębie kończyny dolnej, mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Gdy pojawią się pierwsze niepokojące symptomy i domowe zabiegi zawiodą warto udać się na konsultację podologiczną. Podpowiadamy jak dbać o stopy aby uniknąć poważnych dolegliwości.

W jaki sposób pielęgnować stopy?

Najczęstszym schorzeniem dotykającym osoby niemal w każdym wieku jest problem pękających pięt. Pierwsze symptomy zmian chorobowych to sucha i napięta skóra, która z biegiem czasu twardnieje i pęka. Aby zapobiec rozwojowi choroby, powinno się wykonać peeling stóp, a po zabiegu wetrzeć krem nawilżający, np. z lanoliną, który niezwykle skutecznie zmiękcza skórę. Bagatelizowanie pierwszych objawów pękających pięt może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, obrzęku i ropnej wydzieliny. W takim przypadku konieczny jest zabieg podologiczny, który polega na usunięciu nadmiaru zrogowaciałej skóry i zamknięciu porów tkanki skórnej.

Istotne w kontekście dbałości o zdrowe stopy jest usuwanie brodawek, modzeli i odcisków. Jak podkreślają podolodzy z wrocławskiego gabinetu Podoland, w przypadku zaobserwowania na skórze niepokojących zmian, warto jak najszybciej skonsultować się ze Specjalistą aby nie dopuścić do rozwoju zmian chorobotwórczych. Zaniedbania w przypadku deformacji skórnych mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych, utrudniających chodzenie

Jak dbać o paznokcie u stóp?

Paznokcie u stóp należy regularnie obcinać. Zbyt długi paznokieć na skutek ucisku może pęknąć podczas chodzenia w butach, czego efektem jest jego wrastanie w skórę. Z czasem wrastająca płytka powoduje uciążliwe problemy z chodzeniem oraz dolegliwości bólowe. Niekiedy przyczyną wrastających paznokci jest przerośnięty wał paznokciowy. Deformacje paznokci leczy się zazwyczaj z użyciem specjalnych klamer, korygujących kierunek wzrostu płytki. Urazy mechaniczne stóp mogą także powodować całkowite zniszczenie paznokcia, które poddaje się rekonstrukcji u podologa.

Aby zachować zdrowe paznokcie, warto moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli podologicznej, która działa antyseptycznie. Zmiękczone podczas kąpieli płytki łatwiej jest przycinać, a więc w ten sposób można uniknąć urazów paznokci mogących doprowadzić do uciążliwych schorzeń. Paznokcie nie mogą być przycinane zbyt krótko, ponieważ pod wpływem ucisku obuwia może zmienić się kierunek ich wzrostu. Powinno się je przycinać na prosto ponieważ mocne zaokrąglenie płytki sprzyja wrastaniu paznokci. 

Materiał partnera