Wady zgryzu

Dlaczego nie należy lekceważyć wad zgryzu?

Zdrowe i idealnie równe uzębienie – marzy o nim praktycznie każdy, lecz mało kto może się nim poszczycić, wady zgryzu dotyczą bowiem aż 60% ludzi na całym świecie. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, od predyspozycji genetycznych, przez urazy mechaniczne, aż po nieprawidłowe nawyki z wieku dziecięcego. Jednak mimo takiej skali tego zjawiska, niewielki procent pacjentów zgłasza się do ortodontów, aby podjąć leczenie. To duży błąd, ponieważ wady zgryzu mogą przynieść poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jak powstają wady zgryzu?

Nieprawidłowości związane ze zgryzem są bardzo powszechną przypadłością – częściej występuje tylko próchnica oraz choroby przyzębia. Zgodnie z oficjalnymi danymi, wady zgryzu dotyczą ponad 90% Polaków, a połowa z tych osób ma na tyle poważne problemy z ułożeniem zębów, że powinna być leczona ortodontycznie. Co sprawia jednak, że nasz uśmiech nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli? Naukowcy wskazują, że główną przyczyną występowania wad zgryzu jest uwarunkowanie genetyczne – jeżeli dana osoba ma więc problemy ze zgryzem, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że spotka to również jej potomstwo.

Chociaż to właśnie dziedziczenie jest największym winowajcą, to w niektórych przypadkach odpowiedzialne mogą być też inne czynniki. Sporą grupę stanowią nieprawidłowe nawyki, które rozwijają się przede wszystkim w dzieciństwie. Należy do nich np. ssanie palców, wypychanie języka czy obgryzanie paznokci. Nie można też zapomnieć o drobnych niedopatrzeniach ze strony rodziców – zbyt długie karmienie butelką i używanie smoczka oraz odkładanie w czasie wprowadzenia do diety twardych produktów również odpowiadają za pojawienie się wad zgryzu.

U osób starszych źródłem problemu mogą być urazy mechaniczne zębów, a nawet nieprawidłowo dopasowane wypełnienia stomatologiczne.

Marzenie o pięknym uśmiechu

Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci decydują się na leczenie ortodontyczne, są względy estetyczne, czyli po prostu satysfakcjonujący wygląd uśmiechu. Nieregularne odstępy między zębami, zniekształcona linia twarzy, odstające lub nachodzące na siebie uzębienie – wszystkie te problemy wpływają negatywnie na samopoczucie, obniżają pewność siebie i utrudniają nawiązywanie relacji międzyludzkich. Sytuacji nie polepsza również przekaz tworzony przez media oraz celebrytów, zgodnie z którym hollywoodzki uśmiech jest synonimem wysokiego statusu społecznego.

W efekcie osoby, które decydują się na skorzystanie z pomocy ortodonty, nie robią tego z powodu samych zębów, a raczej kompleksów, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. To żadna tajemnica, że zdrowe, białe i równe uzębienie ułatwia zarówno życie prywatne, jak i zawodowe.

Problemy z przeżuwaniem oraz mową

Zaniedbania związane z wadami zgryzu mogą prowadzić do kłopotów z jedzeniem, a dokładniej z prawidłowym przeżuwaniem posiłków. Zęby stanowią bowiem bardzo ważną część ludzkiego układu pokarmowego i odpowiadają za odpowiednie gryzienie oraz żucie. Krzywe uzębienie często sprawia, że w czasie jedzenia ma się otwarte usta, a połykane kawałki pożywienia są duże i źle rozdrobnione. W efekcie można nabawić się nieprzyjemnych następstw, takich jak np. problemy z trawieniem czy też rozwój chorób przełyku i żołądka.

Równie uciążliwe są też trudności z prawidłową wymową.

Należy pamiętać, że zęby spełniają wiele funkcji, a jedną z nich jest uczestnictwo w artykulacji głosek – wady zgryzu utrudniają ich prawidłowe wymawianie. Efektem jest najczęściej seplenienie oraz zauważalne trudności z wyraźnym mówieniem. To duży problem zwłaszcza u dzieci, które przez trudności komunikacyjne mogą się wycofywać i tracić pewność siebie. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie korekcji wady zgryzu – mówi nam specjalista z Centrum lekarsko-stomatologicznego Medyk w Kole.

Zwiększona podatność na uszkodzenia zębów

Wady zgryzu, zwłaszcza te poważniejsze, sprzyjają nie tylko występowaniu chorób (takich, jak np. próchnica czy paradontoza), ale również mechanicznym uszkodzeniom uzębienia. Nieprawidłowości w obrębie szczęki często prowadzą do złamań oraz ukruszeń, co dodatkowo pogarsza sytuację w jamie ustnej. Nie można też zapomnieć, że nieprawidłowy zgryz utrudnia dbanie o właściwą pielęgnację i higienę zębów.

Na szczęście na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, a współczesne rozwiązania umożliwiają bardzo skuteczne leczenie wad zgryzu. Poprawa kosmetyki uśmiechu nie jest tak uciążliwa, jak mogłoby się wydawać – warto zadbać więc o swój uśmiech, poprawiając w ten sposób nie tylko swój wygląd zewnętrzny, ale również ogólny stan zdrowia.

Materiał partnera