Implanty zębowe

Dla kogo przeznaczone są implanty zębowe?

Implanty zębowe są najlepszą metodą uzupełniania ubytków zębowych. Sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak i całkowitego bezzębia. Są przeznaczone niemal dla każdego, kto zmaga się z brakami w uzębieniu. Istnieje tylko kilka poważnych przeciwwskazań uniemożliwiających ich wszczepienie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące implantów zębowych.

Implanty zębowe, choć są rozwiązaniem najdroższym wśród metod uzupełniania braków w uzębieniu, są metodą najlepszą. Implant, czyi tytanowa śruba umieszczana w kościach pacjenta imituje korzeń zęba zapobiegając zanikom kości. Umieszczana na nim korona jest nie do odróżnienia od prawdziwych zębów.

Wskazania do wszczepienia implantów

Braki w uzębieniu są nie tylko problemem estetycznym. Już brak pojedynczego zęba może prowadzić do rozchwiania, a nawet wypadnięcia zębów znajdujących się w pobliżu. Brak kilku lub całkowita bezzębność może doprowadzić do zaniku kości w obrębie brakujących korzeni. Jeśli tkanki kości nie mają się wokół czego nadbudować zaczynają zanikać. Brak korzenia = brak możliwości nadbudowy kości dookoła. Dziąsła cofają się, a twarz nabiera starczego charakteru – policzki opadają, a usta zapadają się do środka. Niestety nawet protezy lub inne uzupełnienia protetyczne nie są w stanie zapobiec temu procesowi. Umożliwiają to jedynie implanty.

Niezależnie od tego, czy nie posiadamy tylko jednego lub kilku zębów, czy cierpimy na całkowite bezzębie – implanty będą najlepszym rozwiązaniem. W przypadku niewielkich braków wystarczy wszczepienie pojedynczych implantów. Przy większych ubytkach stosuje się zazwyczaj mosty protetyczne na implantach albo mocowanie stałe lub ruchome umieszczone na kilku implantach, belkach lub zatrzaskach kulkowych. To, które rozwiązanie będzie najlepsze zależy od stanu naszej jamy ustnej oraz liczby braków. Każdorazowo powinno być konsultowane ze stomatologiem, który na podstawie badań dobierze najlepszą metodę.

Kiedy wszczepienie implantów jest niemożliwe?

Istnieje tylko kilka poważnych przeciwwskazań uniemożliwiających wszczepienie implantów. Zazwyczaj są to przeciwwskazania czasowe – niemożliwe jest na przykład przeprowadzenie zabiegu przy stanach zapalnych w jamie ustnej lub przy poważnym zaniku kości – mówi specjalista z gabinetu stomatologicznego Rojek Dental w Olsztynie – Po wyleczeniu dolegliwości lub procesowi odbudowy kości nic nie powinno stać na przeszkodzie, by implanty zamocować. Przeprowadzenie leczenia jest również konieczne w przypadku poważnych zmian próchniczych lub kamienia nazębnego. Zabiegu nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży, a także u osób młodych, u których proces wzrostu kości nie został jeszcze zakończony.

Poważnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu wszczepienia implantów może być zaawansowana osteoporoza, nieustabilizowana cukrzyca lub choroba nowotworowa. Konsultacji ze specjalistą wymagają również wady serca, a także choroba Parkinsona.

Ocena stanu zdrowia pacjenta oraz możliwości wszczepienia implantu

Pierwszym etapem umożliwiającym określenie, czy zabieg wszczepienia implantów będzie możliwy jest wywiad lekarski z pacjentem. Na jego podstawie stomatolog może dowiedzieć się o możliwych przeciwwskazaniach: przyjmowanych lekach, obecnych i przebytych chorobach, a także o paleniu papierosów. Następnie, po ocenie stanu jamy ustnej oraz zębów lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego lub tomografii komputerowej. Badania obrazowe dają pełny obraz stanu uzębienia, a także niewidocznych gołym okiem struktur: kości, stawów oraz zatok. Zalecane jest również wykonanie podstawowych badań krwi, które pozwolą ocenić, czy proces gojenia przebiegnie prawidłowo.

Jeśli ogólna ocena zostanie pozytywna i pacjent zostanie zakwalifikowany do przeprowadzenia zabiegu ustala się plan leczenia oraz określa poszczególne etapy. Może to potrwać nawet kilka miesięcy – jednak warto być cierpliwym, ponieważ po zakończeniu procesu leczenia można cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.

Materiał partnera