detoks

Detoksykacja organizmu – sprawdzone metody

Jeśli odczuwasz chroniczne zmęczenie, drażliwość, cierpisz na zaparcia oraz zaburzenia trawienia, gazy lub wzdęcia, to najprawdopodobniej sygnał, że twój organizm nie radzi sobie już z nadmiarem toksyn i potrzebuje pomocy w ich usunięciu. Na szczęście sami możemy przyczynić się do poprawy naszego zdrowia oraz kondycji. Jak to zrobić? Jakie są skuteczne metody detoksykacji organizmu?

Kiedy w naszym organizmie zalegają toksyny, a w jelicie grubym masy kałowe, stan naszego zdrowia znacznie się pogarsza, podobnie jak kondycja i ogólne samopoczucie. Detoksykacja organizmu ma na celu pozbycie się z niego szkodliwych substancji, metali ciężkich, pasożytów, oczyszczenie jelita grubego, wątroby oraz krwi. Kluczem do zdrowia jest optymalny stan jelita grubego. Niestety, współczesne nawyki żywieniowe nie przyczyniają się do utrzymywania tego organu w dobrej kondycji. Spożywamy zbyt duże ilości żywności przetworzonej przemysłowo, z której trawieniem nasz organizm sobie nie radzi, nasza dieta jest zbyt bogata w tłuszcze, cukry oraz wędliny, a zbyt uboga w błonnik. Mamy także coraz większe problemy z pozbywaniem się pasożytów, które dostają się do naszego organizmu przez picie skażonej wody, jedzenie niedomytych warzyw i owoców, a także niedogotowanego mięsa i ryb oraz przez nadużywanie antybiotyków, które zaburzają naszą naturalną florę bakteryjną. Jak temu zaradzić?

Po pierwsze woda

Przede wszystkim, podstawowym sposobem na detoksykację organizmu, jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody, w proporcji około 0,4l na 10 kg masy ciała, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny. Woda ma dobroczynny wpływ na organizm; filtruje nerki, usuwa uboczne produkty przemiany materii oraz toksyny, natomiast cytryna usprawnia proces detoksykacji. Odstawmy wszelkie napoje gazowe, dosładzane soki oraz płyny, zawierające dodatki chemiczne, natomiast pijmy regularnie zieloną herbatę.

Po drugie dieta                                                                            

Aby skutecznie oczyścić organizm, powinniśmy postawić na zróżnicowaną dietę, bogatą przede wszystkim w błonnik. Jest on bardzo pomocny w usuwaniu pasożytów, a ponadto poprawia perystaltykę jelit. Wchłaniając wodę, zwiększa swoją objętość, stając się tym samym wspaniałym materiałem do pracy mięśni jelitowych. Włączmy zatem do naszej diety rośliny strączkowe, ziarna zbóż, warzywa, owoce, siemię lniane, a odstawmy smażone mięso i potrawy, cukry, wędliny, mleko oraz jajka. Specjaliści polecają żurawinę, która posiada właściwości antybakteryjne, buraki, działające odkwaszająco i oczyszczająco, kaszę jaglaną oraz kapustę. Aby mieć pewność,  że prawidłowo ułożyliśmy nasz jadłospis, zwróćmy się o poradę do ośrodków medycyny naturalnej, na przykład renomowanego Centrum Medycyny Naturalnej ASMED z Krakowa.

Po trzecie zioła

Uzupełniłem procesu detoksykacji organizmu powinno być spożywanie ziół pod każdą postacią; naparów, herbatek lub wyciągów. Działają one korzystnie na oczyszczanie wątroby, nerek oraz jelit. Wśród najbardziej popularnych i zarazem najbardziej skutecznych, znajdziemy rumianek, miętę, pokrzywę czy łopian. Brzoza przyczyni się do oczyszczenia przewodów moczowych, skrzyp polny wywoła efekt odtrucia, fiołek trójbarwny wyreguluje nasz metabolizm, a tamaryszek podziała przeczyszczająco.

W detoksykacji organizmu ważny jest ogólny styl życia. Aby proces przebiegł jak najskuteczniej, unikajmy stresów i wysypiajmy się. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej i od czasu do czasu zafundujmy sobie masaż, a efekty oczyszczenia organizmu odczujemy szybciej, niż nam się wydaje.

 

Materiał partnera