chirurgia onkologiczna

Czym zajmuje się poradnia chirurgii onkologicznej?

Onkologia jest nauką, która bada przyczyny powstawania nowotworów, a także zajmuje się patologiami i epidemiologią. W gabinetach onkologicznych są rozpoznawane schorzenia tego rodzaju i prowadzi się ich leczenie. Choroby nowotworowe może leczyć onkolog kliniczny, radioterapeuta, a także chirurg-onkolog. Ten ostatni to lekarz, który kwalifikuje chorych na zabiegi oraz je przeprowadza.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u onkologa?

Gabinet onkologiczny jest miejscem, gdzie diagnozuje się i leczy różnego rodzaju nowotwory. Wizyta jest wskazana w przypadku takich objawów jak chociażby narośle, znamiona czy guzy, wycieki z brodawek sutkowych, krwiomocz lub krew w kale, przewlekła gorączka długotrwały ból żołądka i wątroby, pożółkła skóra i białka oczu, drgawki, bezsenność lub zbytnia senność.

Choroby, które leczy onkolog to przede wszystkim nowotwory – sutka, piersi, szyjki macicy, jajników, pochwy, sromu, jądra, prostaty, skóry, jelita grubego, wątroby, żołądka, przełyku, powiek, a także guzy mózgu i wiele innych.

Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna?

To, w jaki sposób przebiega leczenie nowotworu, zależy od tego, jaka choroba została zdiagnozowana. Na oddziałach onkologicznych i w gabinetach pracują różni specjaliści. Onkolog kliniczny zajmuje się opieką nad chorymi na nowotwory, jednak nie przeprowadza zabiegów chirurgicznych. Radioterapeuta planuje radioterapię, a także współpracuje z fizykiem medycznym oraz elektroradiologiem.

Jak mówi specjalista z Centrum Medycznego ENDO-MED, onkolog zajmujący się chirurgią to lekarz, który przygotowuje i przeprowadza zabiegi wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Drobne zabiegi chirurgiczne mogą bowiem ograniczyć rozwój nowotworu lub go całkowicie usunąć.

Specjaliści w dziedzinie chirurgii onkologicznej współpracują również z psychoonkologami, a także angażują się w opiekę paliatywną.

Poradnia chirurgii onkologicznej jest miejscem, w którym można skonsultować się ze specjalistą. Są tam kierowane osoby, które powinny podjąć leczenie chirurgiczne. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy chemioterapia lub radioterapia nie jest odpowiednią metodą i najlepszym wyjściem okazuje się operacja.

Dla wielu pacjentów zabieg operacyjny jest szansą na całkowite wyleczenie z nowotworu,
np. wtedy, gdy pojawił się guz. Usuwaniem zmian w obrębie jamy brzusznej, płuc, klatki piersiowej, tarczycy i mózgu powinien się zajmować właśnie chirurg onkolog. Przed zabiegami przeprowadzana jest oczywiście kompleksowa diagnostyka schorzenia, które musi zostać dokładnie zlokalizowane.

Materiał partnera