kobieta w aparacie na zębach

Czym się charakteryzują aparaty bezligaturowe?

Aparaty ortodontyczne są bardzo skutecznym sposobem leczenia wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Ostatnio dużą popularnością cieszy się ich wersja bezligaturowa. Według ortodontów stosowanie takiej metody jest bardzo skuteczne. Aparat bezligaturowy jest również zakładany na zęby na stałe, jednak znacznie różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika.

Charakterystyka aparatu bezligaturowego

Taki aparat zakłada się na zęby na stałe tak jak w przypadku tradycyjnego urządzenia. Podstawową różnicą jest brak ligatur – czyli gumek utrzymujących konstrukcję aparatu na zębach. W przypadku omawianego rozwiązania zamki, w których umieszczany jest łuk aparatu, wyposażone są w klapki. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu ślizgowego łuk ma możliwość swobodnego przesuwania się.

Jak mówi ortodonta z gabinetu Ortodontix w Dzierżoniowie: Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie tarcia, co przyspiesza proces leczenia. W porównaniu z leczeniem aparatami tradycyjnymi, leczenie aparatem samoligaturującym Damon trwa około pół roku krócej.

W ramach metody bezligaturowej stosuje się różne systemy. Duży wybór jest korzystny przede wszystkim ze względu na możliwość dobrania optymalnego rozwiązania dla każdego pacjenta. Jest istotny również z tego powodu, że systemy różnią się ceną. Aparat bezligaturowy kosztuje najczęściej od 2000 do 3500 złotych.

Przebieg leczenia

Pierwszym krokiem jest wizyta u ortodonty, który zbada uzębienie i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Aby rozpocząć korekcję zgryzu przy użyciu aparatu bezligaturowego, należy przede wszystkim wyleczyć zęby z próchnicy. Od pacjenta jest pobierany wycisk górnej i dolnej szczęki, na bazie którego sporządzany jest odlew uzębienia. Posłuży on do idealnego dopasowania aparatu. W trakcie leczenia konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty oraz stosowanie się do jego zaleceń w zakresie codziennej pielęgnacji i higieny zębów.

Zalety aparatu bezligaturowego

Do kluczowych atutów tego rodzaju aparatów należy mniejsza bolesność podczas leczenia. Dzięki mniejszym siłom działającym na zęby pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z korekcją zgryzu. Na wyższy komfort noszenia wpływa także to, że zamki są bardziej płaskie, przez co mniej odstają od zębów.

Kolejną ich zaletą jest wspomniany wcześniej czas leczenia. Wynika to ze zmniejszonych sił tarcia, co pozwala na bardziej płynne i szybsze przesuwanie się zębów na właściwe miejsca. Wizyty o ortodonty mogą odbywać się rzadziej niż podczas tradycyjnej korekty. Wystarczy kontrolować postępy co 6-8 tygodni.

Zachowanie higieny jamy ustnej jest łatwiejsze w przypadku aparatów bezligaturowych. Gumowe elementy stosowane w trakcyjnej korekcji zgryzu mają tendencję do zatrzymywania resztek pokarmów i sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej.

Materiał partnera