Urządzenia do masażu nóg

Czym masować nogi? Masażery idealne do dolnych partii ciała

Masaż jest jednym z najbardziej skutecznych, a zarazem bezpiecznych sposobów na walkę z dolegliwościami bólowymi. Wiele osób intuicyjnie uciska bolące miejsca na ciele, jednak zdecydowanie lepsze i szybsze efekty przynosi profesjonalny masaż, wykonywany z odpowiednią siłą i zgodnie z zasadami tej sztuki. Co ciekawe, z jego dobroczynnych właściwości możemy skorzystać również w domu – wystarczy sięgnąć po dobre urządzenie masujące.

Nasze nogi nie mają lekko. Praca w pozycji stojącej lub wielogodzinne siedzenie za kółkiem samochodu, intensywny jogging albo trekking, a nawet… wyczerpująca wyprawa do centrum handlowego – wszystkie te sytuacje sprzyjają powstawaniu bolesnych obrzęków nóg. Ból w tej części ciała często towarzyszy również rehabilitacji po urazach. Bez względu na przyczynę dolegliwości, najlepszym sposobem na uśmierzenie bólu nóg jest masaż.

Sprzęt do masażu limfatycznego nóg

Bezpośrednią przyczyną występowania opuchlizny i bólu nóg pod koniec dnia albo po długiej podróży jest zastój limfy (chłonki). Przepływ limfy w ciele człowieka wymuszany jest przez ruch. Kiedy przez dłuższy czas stoimy lub siedzimy, chłonka nie jest w stanie krążyć po organizmie, ale zatrzymuje się w najniżej położonych partiach ciała. Gromadząc się w tkankach miękkich nóg, wywiera na nie coraz większy nacisk. Stąd nieprzyjemne mrowienie i w końcu ból, stąd też wyraźne zwiększenie obwodu w kostkach. Aby szybko pozbyć się dolegliwości, trzeba wymusić przepływ limfy. Temu zadaniu służy właśnie masaż limfatyczny, nazywany też masażem uciskowym lub drenażem limfatycznym.

Masaż limfatyczny zdecydowanie różni się od klasycznego czy relaksacyjnego. Wykonywany tradycyjną techniką manualną jest czasochłonny i wymaga od masażysty użycia bardzo dużej siły. Dlatego wśród profesjonalistów rośnie zainteresowanie sprzętem do drenażu limfatycznego. Obecnie na rynku dostępne są już wysokiej jakości urządzenia do masażu nóg, które równie dobrze sprawdzają się w ośrodkach SPA, gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w domu. Za przykład może posłużyć wielofunkcyjny masażer terapeutyczny Pneumatron, który jest na tyle prosty w obsłudze, że może być stosowany nawet przez osoby, które nie są zawodowymi masażystami.

Urządzenie do masażu stóp w refleksologii

Wybierając masażer do nóg, warto zwrócić uwagę na urządzenia wielofunkcyjne, zwłaszcza jeśli sprzęt ma być wykorzystywany w gabinecie fizjoterapeutycznym, kosmetologicznym bądź w ośrodku SPA. Typowe urządzenia do drenażu limfatycznego nadają się wyłącznie do masażu uciskowego. Natomiast wielofunkcyjny masażer może być wykorzystany również w zabiegach z zakresu refleksologii – podpowiada ekspert z firmy zajmującej się dystrybucją sprzętu medycznego MED&CARE w Gdyni.

Podstawowym zabiegiem w refleksologii jest masaż stóp. Poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na stopach osiąga się stymulację pracy poszczególnych narządów, poprawę ich funkcjonowania i ogólnie lepsze samopoczucie. Urządzenie masujące Pneumatron wyposażone jest w zestaw końcówek o różnych wielkościach, dzięki czemu możliwe jest stosowanie go na mniejszych partiach ciała, w tym również na stopach. Zabiegi masażerem do stóp stosowane są oczywiście nie tylko w refleksologii. Masaż pozwala rozluźnić mięśnie i zwiększyć elastyczność ścięgien, dlatego doskonale radzi sobie z bólem u osób, które zmagają się ze schorzeniami zwyrodnieniowymi lub są w trakcie rehabilitacji po urazach.

Materiał partnera