ortodonta dziecięcy

Czym kierować się podczas wyboru ortodonty dziecięcego?

Piękny uśmiech marzy się każdemu, niezależnie od wieku. Jeżeli u dziecka pojawiają się wady zgryzu, zęby rosną krzywo, wada wymowy, trudności w zamykaniu ust bądź inne niepokojące problemy, to znak, że trzeba jak najszybciej udać się do ortodonty dziecięcego. Jak jednak wybrać odpowiedniego specjalistę, u którego leczenie przebiegnie nie tylko skutecznie, ale i w przyjaznej dziecku atmosferze? Odpowiadamy!

Dobry ortodonta dziecięcy – plan leczenia i doszkalanie to podstawa

Leczenie ortodontyczne wymaga opracowania planu leczenia, który odpowiada indywidualnym potrzebom dziecka. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań diagnostycznych, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, powinien przedstawić szczegółowy plan leczenia. To, jak bardzo precyzyjny jest to plan oraz w jakim stopniu został omówiony z rodzicem, świadczy o tym, czy mamy do czynienia z doświadczonym profesjonalistą. Ortodonta powinien jasno wytłumaczyć, jak będzie przebiegać leczenie oraz jakiego efektu można się spodziewać.

Należy mieć również na uwadze, że samo założenie aparatu ortodontycznego to nie wszystko. Korektą wady zajmuje się lekarz, wykorzystując przy tym różnorodne metody terapeutyczne. Jak tłumaczy specjalista ze Specjalistycznej Praktyki Ortodontycznej Ewy Hornik-Pietrzyk w Katowicach stałe podnoszenie swoich kwalifikacji w świetle dynamicznie rozwijającej się dziedziny ortodoncji to podstawa doboru odpowiednich metod leczenia. Warto zwrócić więc uwagę, czy ortodonta bierze udział w kolejnych kursach i konferencjach naukowych.

Dobry ortodonta to dobry kontakt z dzieckiem i nowoczesne metody leczenia

Leczenie ortodontyczne dzieci wymaga od specjalisty odpowiedniego podejścia. Ortodonta powinien być cierpliwy i wyrozumiały, a sama wizyta powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze. Często leczenie ortodontyczne dziecka wymaga także jego zaangażowania. Przykładem może być higiena jamy ustnej, która u dzieci sprawia trudności, a po założeniu aparatu ortodontycznego staje się bardziej czasochłonna. Dziecko, które ufa swojemu lekarzowi, chętniej stosuje się do jego zaleceń i łatwiej jest wytłumaczyć mu, jakie są konsekwencje zaniedbań z jego strony.

Co więcej, nowoczesna ortodoncja dziecięca oferuje szereg rozwiązań przyjaznych dziecku. W szczególności młodsi pacjenci chętniej poddają się leczeniu, gdy specjalista wykorzystuje nowoczesne aparaty bądź nakładki. Istnieje możliwość ich personalizacji zgodnie z upodobaniem dziecka, np. wykonania wkładki w pożądanym kolorze czy naniesienie na nią grafiki z ulubionym bohaterem.

Materiał partnera