Opadająca powieka

Czym jest opadająca powieka i jak wpływa na zdolność widzenia?

Opadająca powieka, zwana inaczej ptozą, to schorzenie powiązane z nadmiarem skóry w kąciku oka. Może wynikać z naturalnych predyspozycji konkretnego człowieka lub z genetyki. Niezależnie od przyczyny, prawie zawsze ta niedoskonałość rzutuje na samoocenę. Co więcej, może również pogarszać zdolność swobodnego widzenia. Co warto na ten temat wiedzieć i, czy można pozbyć się opadającej powieki?

Opadająca powieka – charakterystyka

Opadająca powieka uznawana jest raczej za defekt kosmetyczny niż za chorobę. Związana jest ona z przerostem górnej powieki. W takich sytuacjach fałd skórny staje się po prostu za ciężki, a przy tym wiotki. Mięśnie nie są już dłużej w stanie przytrzymać skóry, co skutkuje tym, że oko wygląda, jakby było na wpół przymknięte.

Dość często opadająca powieka dotyczy pary oczu, jednak zdarza się, że pojawia się na jednym z nich.

Jakie są konsekwencje opadającej powieki dla narządu wzroku?

Opadanie powieki ogranicza pole widzenia. W efekcie osoba zaczyna odruchowo przechylać głowę w bok lub do tyłu i nienaturalnie unosić brwi do góry.

Ze względu na te przykre dolegliwości specjaliści rekomendują, by rozważyć zabieg plastyki powiek. Jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc nie trzeba się obawiać inwazyjnych i obciążających organizm operacji.

Jeśli więc czujesz, że opadająca powieka znacząco obniża komfort twojego codziennego życia, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Przyczyna kompleksów

Powieki z tendencją do opadania mogą budzić wiele kompleksów. Na złe samopoczucie narzekają przede wszystkim panie, które z tym defektem rzadko kiedy są w stanie wykonać makijaż, jakiego pożądają. Poza tym takie powieki sprawiają, że twarz wygląda na kilka lat starszą. Człowiek może sprawiać wrażenie smutnego, gniewnego, przygnębionego. Utrudnia to zatem także właściwe odczytanie emocji.

Korekcja powiek – polecana przy opadającej powiece

Na szczęście medycyna przynosi dziś rozwiązania także opisywanego schorzenia. Nieestetycznego problemu można się pozbyć w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej.

Rekomendowanym zabiegiem w takim przypadku będzie korekcja powiek, przeprowadzana między innymi we wrocławskiej klinice chirurgii plastycznej dra Ryszarda Nawrockiego. Podczas zabiegu usuwana jest zwiotczała skóra. Redukcji ulega także tłuszczyk okołogałkowy.

Końcowy rezultat jest widoczny zwykle po miesiącu od zabiegu. Blizny nie powinny być widoczne, a po wykonanych przez lekarza działaniach nie trzeba zostawać w klinice na obserwację.

Materiał partnera