okulary progresywne

Czym charakteryzują się okulary progresywne?

Czy można bezpiecznie używać tych samych okularów do czytania, pracy przy komputerze i prowadzenia samochodu? Tak, jeśli są to okulary progresywne. Soczewki okularów progresywnych składają się z płynnie połączonych obszarów z mocą dostosowaną na każdą odległość. Przeznaczone są dla osób, które zmagają się z  prezbiopią, czyli mają problem z wyraźnym widzeniem z bliska.

Prezbiopia, czyli tzw. starczowzroczność może rozwinąć się już o osoby po 40 roku życia, czyli tak naprawdę we wczesnym wieku średnim. Jej objawem jest pogorszenie widzenia na bliskie odległości, co wynika ze zmniejszenia zdolności akomodacji oka. Jednak stosowanie okularów „do bliży” nie jest tu wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ zakłócają one widzenie na większe odległości – wyjaśnia specjalista z zakładu optycznego Optiker na warszawskim Grochowie.

Zmierzch ery okularów dwuogniskowych

Jeszcze kilka lat temu jedyną rozsądną propozycją dla osób z prezbiopią były okulary dwuogniskowe, których soczewki zbudowane są z dwóch obszarów o różnych mocach. Ich wadą jest wyraźny podział soczewki w poziomie, co powoduje skokową zmianę mocy. Okulary dwuogniskowe bardzo łatwo rozpoznać – mniej więcej w połowie wysokości soczewek biegnie wyraźna linia podziału. Szkła w takich okularach mogą być nieestetyczne. Uwzględniają korekcję tylko dali i bliży, nie posiadają strefy pośredniej, co może stanowić pewne ograniczenie i zniechęcić do ich używania. Znacznie nowocześniejsze, wygodniejsze i jeszcze bardziej skuteczne są okulary progresywne.

Nowoczesne okulary progresywne

Soczewki okularów progresywnych również zbudowane są z obszarów, ale jest ich znacznie więcej i nie ma między nimi wyraźnej granicy. Taka konstrukcja okularów zapewniają patrzącemu płynne przejścia między patrzeniem w dal – przez górną część szkieł i na obiekty w bliskiej odległości – przez dolną cześć soczewek. W środkowej części szkieł zamiast ostrej kreski znajduje się strefa odległości pośrednich, czyli taka, która umożliwia dobre widzenie na średnie odległości i nadaje się np. do pracy przy komputerze.

Starczowzroczność prędzej czy później rozwija się u każdego, także u osób, u których występują inne wady wzroku. Okulary progresywne mogą nosić zarówno osoby dalekowzroczne, krótkowzroczne i z astygmatyzmem. W dobrym gabinecie optometrycznym specjalista dokładnie dobierze korekcję okularową, podpowie jaki rodzaj konstrukcji soczewki progresywnej będzie najlepszy do pracy i stylu życia. Optyk dobierze oprawę i wykona niezbędne pomiary, które zostaną uwzględnione przy produkcji indywidualnych okularów progresywnych dopasowanych specjalnie dla ciebie.

Materiał partnera