Zabieg artroskopii kolana

Czy zabieg artroskopii kolana może być refundowany przez NFZ?

Artroskopia kolana do małoinwazyjna metoda diagnozowania i leczenia schorzeń powstałych w obrębie stawu kolanowego. Ze względu na to, że nie niesie za sobą konieczności przebycia długiej rekonwalescencji, a także to, że pozwala na skutecznie zbadanie i ewentualne usunięcie problemu, jest coraz częściej wykonywana. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czy artroskopia kolana może być refundowana przez NFZ.

Jakie są metody finansowania zabiegu artroskopii kolana?

Diagnozowanie i leczenie dolegliwości zdrowotnych natury ortopedycznej może być znacznie ułatwione, kiedy specjalista zdecyduje się na wykonanie artroskopii kolana. Taki zabieg jest małoinwazyjny, a więc nie powoduje dużego obciążenia organizmu pacjenta i minimalizuje dolegliwości bólowe – typowe dla operacji. Dlatego właśnie jest on stosunkowo często przeprowadzany.

Specjaliści zajmujący się wykonywaniem artroskopii kolana, tacy jak zespół DoctorsBase z Chorzowa, nierzadko spotykają się z pytaniami pacjentów o to, czy taki zabieg może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Wszyscy ci, którzy mają identyczne wątpliwości, powinni wiedzieć o tym, że zabieg artroskopii kolana może być refundowany przez NFZ.

Warto mieć jednak na uwadze, że zakwalifikowanie się do zabiegu wcale nie oznacza, że zostanie on przeprowadzony z dnia na dzień. Na wykonanie artroskopii kolana w ramach refundacji z NFZ można czekać kilka miesięcy, a czasami nawet kilka lat. To sprawia, że wielu pacjentów poszukuje alternatyw, chcąc przyspieszyć tym samym przeprowadzenie zabiegu.

Artroskopia kolana może być wykonywana w prywatnych klinikach, natomiast, jak można się domyślać, jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Zwykle kosztuje od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt jest uzależniony od stopnia skomplikowania zabiegu, choroby oraz potrzeby użycia specjalnych implantów dostawowych. Innym rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z możliwości przeprowadzenia zabiegu poza granicami Polski – w Słowacji lub w Czechach, na co decyduje się coraz więcej pacjentów.

Czy artroskopia kolana przeprowadzana za granicą może być refundowana przez NFZ?

Zabieg artroskopii kolana wykonywany za granicą, w renomowanej klinice może być częściowo refundowany przez NFZ. Jest to możliwe dzięki Dyrektywie o Leczeniu Transgranicznym, zgodnie z którą wszyscy obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej mogą korzystać ze świadczeń medycznych w innych krajach Unii na takich samych zasadach, co ich mieszkańcy. Wykonanie artroskopii kolana za granicą jest dużo tańszą alternatywą dla korzystania z usług prywatnej kliniki w Polsce. Poza tym czas oczekiwania na zabieg jest stosunkowo krótki.

Materiał partnera