Herbata ziołowa

Czy tradycyjne metody leczenia ziołami są skuteczne?

Choć wiele osób nie wierzy w potencjał tkwiący w naturze, w dokładnie w ziołach będących jej darami, powstało dotąd wiele publikacji naukowych udowadniających, że jest to błędne przekonanie. Tradycyjne metody leczenia ziołami mogą pomóc w walce z wieloma chorobami, zarówno tymi poważniejszymi, jak i niewymagającymi rozpoczęcia zaawansowanej terapii, ale czy zawsze jest to możliwe?

Do jakich tradycji odnosi się współczesne ziołolecznictwo?

Ziołolecznictwo znane jest już od bardzo dawna. Potwierdzają to przede wszystkim źródła, z których współczesna medycyna czerpie rozległą i niezwykle cenną wiedzę na temat leczenia ziołami. Zgodnie z powszechną wiedzą pierwsze informacje na temat ziołolecznictwa znajdują się w dokumentach historycznych Asyrii i Babilonii z okresu ok. 2000 lat p.n.e. Dzięki treści tych zapisów wiadome jest, że znano już wówczas lecznicze działanie szafranu, lukrecji gładkiej, nagietka, fenkułu włoskiego, lulka, rumianku, piołunu oraz wielu innych ziół – czyli wszystkich tych darów natury, które można znaleźć we współczesnych sklepach internetowych z ziołami leczniczymi lub w innych źródłach z tego typu artykułami.

Czy wiesz o tym, że nie tylko dzięki wspomnianej wcześniej Asyrii i Babilonowi tradycyjne metody leczenia ziołami mają szansę na rozwój? Wiedza na temat ziołolecznictwa czerpana jest współcześnie z licznych tradycji. Naturalne zioła lecznicze sprzedawane są obecnie w wielu miejscach, między innymi w hurtowni zielarskiej online Ziołopol, natomiast warto wiedzieć, dzięki czemu można aktualnie wykorzystywać tkwiący w nich potencjał. Informacje na temat leczniczego działania ziół czerpane są z:

  • ziołolecznictwa szamańskiego,
  • medycyny chińskiej,
  • medycyny tybetańskiej,
  • systemów medycznych Indii (Siddha i Ayurveda),
  • systemu ziołolecznictwa starożytnych Greków i Rzymian.

Ziołolecznictwo jako dział medycyny tradycyjnej i komplementarnej

Pomimo tego, że ziołolecznictwo kojarzy się głównie z medyną niekonwencjonalną, jest ono praktykowane także przez specjalistów medyny tradycyjnej. Wiedza na temat dokładnego działania ziół jest współcześnie szeroka, natomiast nie na tyle, by móc oficjalnie uznać, że zioła leczą. Celem rozpoczęcia terapii ziołami jest głównie profilaktyka polegająca na przykład na wzmocnieniu organizmu. Zgodnie z tym tradycyjne metody leczenia są skuteczne, natomiast tylko w pewnym zakresie i nie zawsze. Dużo zależy od tego, jak zostanie poprowadzona terapia i jaka dokładnie dolegliwość zdrowotna ma zostać pokonana.

Materiał partnera