Zabieg usunięcia zaćmy

Czy operacja zaćmy podlega refundacji?

Zaćma jest postępującym zmętnieniem soczewki. Zazwyczaj jest problemem osób w podeszłym wieku. To stan fizjologiczny, wynikający ze starzenia się oka. Jego przyczyną mogą być również urazy, stany zapalne oczu, cukrzyca i choroby ogólnoustrojowe. Schorzenie obniża jakość życia, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Operacja zaćmy z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwa. Dowiedz się, jak z niej skorzystać!

Zabieg usunięcia zaćmy z refundacją NFZ

Operacja usunięcia zaćmy z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje zastosowanie podstawowej soczewki jednoogniskowej sferycznej. Ustawia ona ostrość na stałą odległość z wykorzystaniem prostej optyki. Wybór soczewki wyższej jakości jest możliwy tylko podczas zabiegu realizowanego odpłatnie. Innym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu sfinansowanego przez NFZ oraz pokrycie kosztów lepszej soczewki. Pacjent pokrywa zatem jedynie część kosztów operacji.

Aby uzyskać refundację, pacjent musi zostać do zakwalifikowany do operacyjnego leczenia zaćmy. Musi więc zostać zbadany przez okulistę, który potwierdzi wystąpienie problemu oraz wystawi skierowanie na leczenie zaćmy. Należy je dostarczyć do placówki zajmującej się takimi zabiegami. Warto pamiętać, że korekcja wzroku za pomocą specjalistycznego zabiegu znacznie poprawia jakość życia. Jest to prosty i szybki zabieg, który nie wymaga specjalnego przygotowywania się.

Jak przebiega zabieg?

Operacja zaćmy jest przeprowadzana w ramach chirurgii jednego dnia. Przed przeprowadzaniem zabiegu pacjent bierze udział w badaniach kwalifikacyjnych do operacji. Jest również konsultowany pod względem anestezjologicznym. Jeśli wszystko jest
w porządku, zostaje wyznaczona data oraz godzina operacji.

Podczas zabiegu, który wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji, dochodzi do usunięcia zmętniałej soczewki. W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane ultradźwięki. W tak uzyskane miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę. Może to być zwijalna soczewka jednoogniskowa lub soczewka jednoogniskowa toryczna, służąca do korekcji astygmatyzmu. Dopasowanie właściwego modelu jest zadaniem lekarza, który analizuje w tym celu parametry i wady wzroku pacjenta.

Należy pamiętać, że nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Warto zatem udać się do specjalisty, jeśli zauważy się u siebie pogorszenie ostrości wzroku. Pierwszymi objawami mogą być również oślepienie przez jaskrawe światło, tzw. jednooczne dwojenie. Zabieg wyeliminuje te problemy i sprawi, że pacjent będzie dobrze widział.

Materiał partnera